Anasayfa » Cildinizi güzelleştirecek 5 vitamin
Güzellik Sağlık

Cildinizi güzelleştirecek 5 vitamin

Güzel ve sağlıklı bir cilde kavuşmak için vitaminler en etkili çözümler arasında yer alıyor. Meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunduğunu bildiğimiz vitaminleri tüketerek daha güzel ve sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkün. İşte cildinize iyi gelecek vitaminler..

1. C vitamini
C vitamini, papaya, dolmalık biber, ananas, çilek, narenciye, brokoli ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunan güçlü bir antioksidandır. Araştırmalar, C vitamininin cildi serbest radikal hasarından ve zararlı UV ışınlarından korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.
Cildinizi güzelleştirecek 5 vitamin
Yaşlandıkça, vücudumuz kolajen üretme yeteneğini kaybeder. C vitamini kolajen oluşturmak için de gereklidir. C vitamini, sarkan cildi, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilir.

2. E Vitamini
Birçok losyon ve diğer cilt bakım ürünleri, yağda çözünen E vitamini (tokoferol ve tokotrienol) içerir. E vitamini, cildi serbest radikallere karşı korur ve cildi onarmaya yardımcı olur.
Cildinizi güzelleştirecek 5 vitamin
E vitaminini, kuşkonmaz, avokado, pazı, pancar gibi sebzeleri tüketerek alabiliriz. İçerdikleri E vitamininin daha iyi emilmesi için bu yiyecekleri tüketirken yemeğinize biraz yağ ekleyin.

3. A Vitamini
Retinoidler, A vitamininin bir türevidir ve kırışıklıkları azaltmak ve akneyi tedavi etmek için sıklıkla tercih edilir. Vücudumuz, havuç, tatlı patates, mango, şeftali, pancar ve ıspanak gibi meyve ve sebzelerden aldığı beta-karoteni, güçlü bir antioksidan olarak çalışan retinoik aside dönüştürür.

4. B Vitaminleri
B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin veya niasinamid), B5 (pantotenik asit), B6 ​​(piridoksin), B7 (biyotin), B9 (folik asit) ve B12 (kobalamin) olmak üzere sekiz B vitamini vardır. Birlikte, topluca “B kompleksi” olarak adlandırılırlar.

Cildinizi güzelleştirecek 5 vitamin
B vitaminlerinin saç, cilt ve tırnaklara fayda sağladığı bilinmektedir. Eksiklikler kuru, kırılgan tırnaklara ve saç ve cilt sorunlarına yol açabilir. Niasin, cildin en dış tabakası olan epidermisin nemi tutma yeteneğini geliştirebilir.