Anasayfa » En iyi detoks yöntemi: Sağlıklı ve dengeli beslenmek
Beslenme Sağlık

En iyi detoks yöntemi: Sağlıklı ve dengeli beslenmek

Kilo vermek, sağlıklı olmak isteyen pek çok kişi detoks içeceklerinden medet umuyor. Detoksun sadece özel sıvılar, besinler veya katkılar tüketmek olmadığını söyleyen Diyetisyen Hilal Öz, mucizevi detokslar hakkında bilgi verdi.

Günümüzde detoks içecekleri, milyonlarca liralık kocaman bir endüstri. Bu büyük endüstrisi “mucizevi” içecekleri tüketerek hastalıklardan kurtulacağımızı ve sağlıklı bir hayata kavuşacağımızı vadediyor. Üstelik artık yemek yerine sadece sıvı detoks içecekleri ile beslenme bile moda olmuş durumda. Peki, detoks içecekleri gerçekten “mucizevi” mi?

Detoks, sözlük anlamı olarak vücutta biriken toksik maddelerin atılması ve uzaklaştırılması demek. Her sağlıklı vücudun zaten çalışan, aktif bir detoks (detoksifikasyon) sistemi bulunur.

Sağlıklı ve dengeli beslenildiğinde, susuzluk, mineral ve vitamin eksikliği çekilmediğinde; vücut kendisini bağırsaklar, karaciğer, böbrekler, deri gibi organlar aracılığıyla yeniler ve toksinlerden arındırır. Bu nedenle detoks yaparken amacımız mucize beklemek değil organlarımız arasındaki bu uyumu korumak, besin ve sıvı eksikliklerini gidermek ve vücudumuzu canlandırmaktır.

Sağlıklı bir detoks nasıl yapılmalı?
Sağlıklı bir detoks için özel karışımlar veya paketli gıdalar tüketmenize gerek yok. Öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edin. Öğünlerinizi yaşam ritminize göre ayarlayın. Günde an az 2 – 3 litre su için. Metabolizmanızı yavaşlatmamak için uzun süre aç kalmayın. Detoksun sadece özel sıvılar, besinler veya katkılar tüketmek olduğunu düşünmeyin. Katı gıdalardan uzak durup yalnızca detoks içecekleri tüketmeyin!

Peki ya “mucizevi” detoks tarifleri?
Sağlığımızı birden düzeltip tüm sorunlarımızdan kurtulmamızı sağlayacak “mucizevi” bir detoks tarifi bulunmuyor. Ancak birçok besini yeterli ve dengeli tükettiğinizde içerdiği faydalı bileşenlerle genel sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmek, yağ yakmak ve ödem atmak için en önemli şeylerden biri yeterli ve dengeli su tüketimidir. Su içmenizi kolaylaştırıyorsa meyve ve sebzelerle sularınızı renklendirebilirsiniz.