Anasayfa » Jiletle tüy aldıktan sonra kaşıntı nasıl geçer?
Güzellik

Jiletle tüy aldıktan sonra kaşıntı nasıl geçer?

Jilet sonrası tahriş ve kaşıntı problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu problemler hem kötü bir görüntüye neden olur hem de kronik hale gelerek canınızı yakar. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere sunduğumuz önerilerle jilet sonrası kaşıntıdan kurtulabilirsiniz.

Bebe yağı

Jiletle tüy aldıktan sonra, o bölgeye bebe yağı uygularsanız kaşıntıyı önleyebilirsiniz. Bebe yağını tıraştan hemen sonra ince bir tabaka halinde sürün. Tahriş olan bölgelere de rahatlıkla bebe yağı uygulayabilirsiniz.

Tıraş losyonu

Tıraş losyonu erkek ürünü olarak bilinse de, kadınlar da jilet sonrası kullanım için tercih edebilir. Özellikle bikini bölgesi gibi hassas bölgelerde tıraş sonrası tahrişi ve kızarıklığı hafifletir. Tıraş losyonunu marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Soğuk kompres

Bacaklarınızdaki tüyleri jiletle aldıktan sonra, kaşıntıyı ve kızarıklığı önlemek için bacaklarınızı soğuk suda bekletebilirsiniz. faydalanabilirsiniz. Diğer yöntem ise bir poşete buz doldurup kızaran veya tahriş olan bölgeye 10-15 dakika soğuk kompres yapmaktır.

Aloe vera

Aloe vera, cildi yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Jilet sonrası kaşıntıyı önlemek için aloe vera jelini veya aloe vera içeren kremleri kullanabilirsiniz. Tıraş sonrası alkol içeren kozmetik ürünler kullanmaktan kaçının. Alkol hassaslaşan cildinizi daha çok tahriş eder ve kıl dönmesi riskini arttırır.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi veya yulaf unu, cildi nemlendirir ve sakinleştirir. Jilet sonrası kaşıntıyı önler. Tahriş ve kızarıklık bikini bölgenizde veya bacaklarınızda meydana geldiyse, ılık bir duş alırken o bölgeye yulaf ezmesi sürebilirsiniz.

Cadı fındığı

Cadı fındığı, hafif kaşıntıları rahatlatır ve tahriş olmuş bölgenin mikrop kapmasını önler. Aktarlarda veya eczanelerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Cadı fındığı alırken sprey formda olanlarını tercih edin ve alkol içermediğinden emin olun.

Antibiyotikli kremler

Tıraş sonrası tahriş ve kızarıklık nedeniyle cildinizde yaralar meydana gelebilir. Antibiyotikli kremler hem yaraların iyileşmesini hızlandırır, hem de mikrop kapmasını önler. Bu kremleri eczaneden alarak, tahriş olmuş cildinize gönül rahatlığıyla sürebilirsiniz.

Diğer öneriler:

Tahriş olan bölgeye tekrar tekrar tıraş etmekten kaçının. Bu bölgeyi iyileşene kadar nemlendirmeye özen gösterin. Alkol içeren ürünlerden kesinlikle uzak durun.

Bacaklarınızı sabahları duş esnasında tıraş ederseniz, gün içinde kızarıklık ve kaşıntı hissi geçmiş olur.

Tıraştan sonra sıcak suyu tamamen kapatın ve jilet uyguladığınız bölgeyi soğuk suyun altında 1-2 dakika bekletin.

Jiletle tüyleri almayı kolaylaştırmak için hassas ciltlere özel ürünler kullanın. Tüyleri çıktıkları yöne doğru almaya dikkat edin.