Anasayfa » Kilo vermenizi engelleyen besin ekmek mi?
Beslenme Spor & Fitness

Kilo vermenizi engelleyen besin ekmek mi?

Birçok kişiden “Ekmeği kestim ama hala kilo veremiyorum”. “Ben ekmek yemiyorum neden kilo alıyorum” gibi cümleler duyuyorsunuzdur. Peki, gerçekten bize kilo aldıran ya da kilo vermemizi engelleyen etken ekmek tüketmemiz mi? Diyetisyen Mevhibe Erkek konu hakkında bilgi verdi.

Kilo almamızın nedeni sadece ekmek değil. Kilo almanızın asıl suçluları yanlış beslenme düzeni, tabaklardaki dengesizlikler ve hayır denilmeyen ikramlar…

Diyet yaparken ekmek tüketmiyorum diyoruz ama börek, makarna, pilav, mısır gibi yiyecekleri tüketiyorsak eğer aslında ekmek tüketmiş oluyoruz. Nasıl mı? Bu tür besinler ekmek grubunda yer almaktadır ve porsiyon ve sıklığına dikkat edilmediğinde tartıya artı bir şekilde yansır.

Birçok çalışmada, tam tahıl tüketimi ile kardiyovasküler hastalık, kanser, tip II diyabet ve obezite gibi birçok kronik hastalık riskinin azaltıldığı gösterilmektedir. Besleyiciliği yüksek olan buğdayın öğütülmesiyle kepek ve öz kısmının ayrılması, birçok besin öğesinde önemli kayıplara neden olmaktadır.

Bu nedenle tüketmemenizi gerektiren bir hastalığınız yok ise tam tahıl, tam buğday gibi ekmekleri tercih etmek gerekir. Tam tahıllı ekmeklerin lif oranı yüksek olduğu için tokluk hissi sağlar dolayısı ile kan şekerinin de dengede kalmasına yardımcı olur ve bağırsak sağlığımızı da olumlu etkiler.

Türk yemek kültüründe oldukça önemli bir yere sahip olan ekmeğin tüketim miktarında da dikkatli olmak gerekiyor. Bir öğünde bir ekmek değil kişiden kişiye göre miktar değişmek ile birlikte yaklaşık 1- 2 dilim ekmek yeterli olur.

Makarna, pilav gibi yiyeceklerle beraber ekmek tüketmemek gerekir. Kısaca kilo vermek istediğimizde ya da kilomuzu sabit tutmak istediğimizde bir besini suçlu ilan edip sağlıklı olarak nitelendirdiğimiz kuru meyve, kuruyemiş gibi besinlerin porsiyonlarına dikkat etmeden tüketmek bizi hedefe ulaştırmaz.

Her zaman tabağınızda dengeye önem vermelisiniz. Önemli olan tüketim sıklığı ve porsiyon kontrolü sağlayabilmektir. Siz de bunu alışkanlık olarak oturttuğunuzda istediğiniz hedefe ulaşmış olursunuz.