Anasayfa » Kolay hamile kalma yöntemleri nelerdir?
Sağlık

Kolay hamile kalma yöntemleri nelerdir?

Hamile kalma olasılığı yüksek günler hangileri?
Düzenli adet gören (28 günde bir) bir kadında yumurtalama adetin 14. günü gerçekleşir. Yani, adetin 1. gününden itibaren sayıldığında 10-14. gün hamile kalma şansının en yüksek olduğu günlerdir. Adet döngüsünün uzunluğuna göre hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu günler değişebilir. Örneğin, adet döngünüz 30 gün ise yumurtlama 16. gün gerçekleşirken 27 günde bir adet olan bir kadında yumurtlama 13. gün gerçekleşir.

Kolay hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığı artırılmalıdır!
Kolay hamile kalmak için haftada ortalama 2-3 kez cinsel ilişkiye girilmelidir. Özellikle, hamile kalma olasılığınızın en yüksek olduğu günlerde cinsel ilişkiye girilmesi önerilmektedir. Kadının en doğurgan olduğu bu dönemde cinsel ilişki sıklığı hamilelik şansını artırır.

Kolay hamile kalmak için öneriler
Hamile kalma şansını artırmak için anne adayının düzenli bir hayatı olmalıdır. Düzenli uyku, düzenli beslenme, stresten uzak bir yaşam hamilelik olasılığını olumlu etkiler. Düzenli kullanılan ilaçlar da hamilelik olasılığını azaltıyor olabilir. Bu yüzden, hamile kalmaya karar verdiğinizde mutlaka doktorunuza kullandığınız ilaçlar hakkında danışmalısınız. Aynı şekilde, eşinizin de kullandığı ilaçlar sperm kalitesini ve miktarını olumsuz etkileyebilir. Böyle bir durumda, çift olarak doktor gözetiminde tedavi olmalısınız.

Hamile kalmayı kolaylaştıran besinler
Yalnızca besinlerle hamilelik olasılığını artırmak mümkün değildir. Ancak, hamilelik öncesi tüketilen bazı besinler ve besin takviyeleri anne ve bebek sağlığı için önemlidir. Folik asit, demir, çinko ve kalsiyum hamile kalmaya çalışan kadınların beslenmesinde mutlaka yeterli miktarda bulunmalıdır. Yeşil yapraklı sebzeleri, ceviz, balık gibi omega 3 içeren besinleri, baklagilleri, süt ve süt ürünlerini hamile kalmaya çalıştığınız dönemde bol bol tüketmelisiniz.

Adet düzensizliğim var, hamile kalabilir miyim?
Pek çok kadın adet düzensizliğinden şikayetçidir. Polikistik over sendromu gibi adet düzensizliğine sebep olan durumlar yumurtlama döneminin belirsiz olması nedeniyle hamile kalmayı zorlaştırır. Adet düzensizliğinin nedenleri ve tedavisi için düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmelidir. Doktor gözetimi altında adet düzensizliğini gidererek hamilelik şansını artırabilirsiniz.