Anasayfa » Mutlaka tüketmeniz gereken en iyi yeşil yapraklı 7 sebze
Beslenme

Mutlaka tüketmeniz gereken en iyi yeşil yapraklı 7 sebze

Yeşil yapraklı sebzeler günlük beslenmemizin en önemli parçasıdır ve besin değerleri açısından da zengindirler. Bağışıklığı destekler, vücutta güçlü bir detoks etkisi yaratırlar. Bundan dolayı sıklıkla tüketilmelidir. Peki en iyi yeşil yapraklı sebzeler hangileridir? Yeşil yapraklı sebzelerin faydaları nelerdir? İşte mutlaka tüketmeniz gereken en iyi yeşil yapraklı 7 sebze…

Yeşil yapraklı sebzelerin sağlığa birçok faydası olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat bu sağlık deposu yeşillikler tam olarak vücudumuza ne sunuyor?

1. Kale (Yeşillikler arasında en iyisi)

Kale, en iyi yeşilliklerin arasında yer alıp, hatta en besleyici yoğun sebzelerden biri olarak kabul edilir. Bir su bardağı kale, K vitamini için günlük değerin yüzde 684’ünü, A vitamini için günlük değerin yüzde 206’sını ve C vitamini için günlük değerin yüzde 34’ünü karşılar.

Tüm bunların dışında stresin neden olduğu hastalık riskini azaltan antioksidan lutein ve beta-karoten içerir.

2. Roka (Kan basıncını düzenler)

Roka, çoğu yeşillik gibi inanılmaz vitamin ve minerallerle doludur. Ancak onu diğerlerinden ayıran sadece keskin tadı değil, vücudunuzda nitrik okside dönüştürülen en iyi diyet nitrat kaynaklarından biri olmasıdır.

Bazı çalışmalar, nitratların belirgin şekilde hipertansif hastalarda damarları genişleterek kan akışını artırmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

3. Kara lahana (K vitamini desteği)

Kalenin harika bir K vitamini deposu olduğunu biliyoruz ancak kara lahana da kale kadar oldukça etkili bir yeşillik. Bu yeşil yapraklı sebzenin bir su bardağı günlük K vitamini ihtiyacının yüzde 1,045’ini karşılar. Peki, neden beslenmemize kara lahana eklemeliyiz?

Kara lahananın en önemli rolü optimal sağlık için gerekli olan kan pıhtılaşmasını önler. Bununla birlikte, yakın zamanlarda yapılan çalışmalar vitamin ve kemik sağlığının rolünü araştırmaktadır. Özellikle bir çalışma, K vitamini eksikliği ile artan kalça kırıkları arasında güçlü bir bağlantı bulmuştur.

4. Ispanak (Hamileliği kolaylaştırır)

Ispanak, diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi, hoş bir nötr tada sahip olup, çok yönlü bir sebzedir. Ancak onu gerçekten öne çıkaran şey, yapraklarda bulunan temel folattır.

Folat, kırmızı kan hücresi üretimi ve hamilelikte nöral tüp kusurlarının önlenmesi için gereklidir. Böylece daha kolay hamile kalmanızı kolaylaştırır.

5. Su teresi (Kanserle savaşır)

Su teresi güçlü bir tada sahiptir. Bu yeşillik, yüzyıllardır tıbbi çalışmalarda kullanılır ve bilim camiasında gücünü yeni ortaya çıkarmıştır.

Çalışmalar minimum düzeyde olsa da, su teresi özütünün kanser kök hücrelerini hedef almada ve kanser hücresi üremesini durduran bazı kanıtlar yayınlanmıştır.

6. Çin lahanası (Selenyum kaynağı)

Selenyum, birçok diyette eksik olan temel bir mineraldir. Bu minerali brezilya fındığından rahatlıkla alabilirsiniz ancak en iyi yeşillikler arasında olan çin lahanasında da bol miktarda bulunur.

Selenyum, bilişsel işlev, bağışıklık ve kanserin önlenmesinde, ayrıca tiroid bezinin düzenlenmesini desteklemede önemli bir rol oynar. Pek çok işlev arasında, tiroid vücuttaki metabolizmadan sorumludur – bu nedenle selenyuma her ne olursa olsun ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz.

7. Karahindiba (Detoks desteği sağlar)

Karahindiba, karaciğer fonksiyonlarını düzenlemesinin yanı sıra detoksifikasyon ve kilo kaybını teşvik ederek mükemmel bir detoks yeşilliğine dönüşür.

Salatanızda kullanabilir veya birkaç yaprağından çayını hazırlayabilirsiniz. Böylece kısa sürede faydalarını göreceksiniz.