Anasayfa » Mutlu hissetmek için öneriler..
Yaşam

Mutlu hissetmek için öneriler..

Her insanın kendini yorgun ve mutsuz hissettiği günler mutlaka olmuştur. Hayattan zevk alamadığımız yaşama sevincimizi kaybettiğimiz dönemlerde kendimizi mutlu hissetmek için yapacağımız birkaç küçük şeyle motive olacağımız birkaç öneri paylaşacağım…

Güne zinde başlamak için kahvaltı yapın.

Güne nasıl başlarsanız öyle gider kendinizi gün boyunca iyi hissetmek istiyorsanız kahvaltı yapmadan güne başlamayın. Cemal Süreyya’nın da dediği gibi “mutluluğun kahvaltı ile bir ilgisi var”.

Gönül alın, affedin ve özür dileyin.

Biri size kötülük yaptıysa kin tutmayın kin insanın kamburu gibidir o ağırlığı sırtınızda taşımayın affedin yüklerinizden kurtulunca hafifleyeceksiniz. Eğer siz hata yaptığınızı düşünüyorsanız vicdan rahatlığı için özür dileyin.

Gülümseyin, gülün.

Yüzünüzden gülücükler eksik olmasın bilim insanlarına göre içten kahkaha atarak gülünürse 1 porsiyon pirzola yemiş kadar faydası varmış. Gülerek pozitif enerjiyi de üstünüze çekebileceğiniz gibi mutluluk hormonunda salgılanacağından daha iyi hissedeceksiniz. Şu an sebepsizce kahkaha atın mesela…

Değişiklik yapın.

Yeni alınacak kararlar değiştirilecek düzen veya stilinizde yapacağınız değişiklik ile kendinizi tazelenmiş hissedebilirsiniz. Yeni hayatınız aynaya baktığınızda yeni bir görünüm size iyi gelecektir. Örneğin saçınızı kestirin, sevmediğiniz işinizden ayrılın yeni bir işe geçiş yapın.

Dua edin-şükredin.

Şükredecek ne kadar çok şeye sahip olduğumuzun bilincinde değilizdir çoğu zaman aslında sahip olduklarımız birçok kişinin isteyip elde edemeyeceği şeylerdir belki de. Sağlığımız, güzelliğimiz, ailemiz, çocuklarımız…
Kendinizi sevin ve beğenin. Bu hayatta sizden bir tane daha yok olmayacak. Çevrenizde ki insanların sizi sevip saygı duymasını istiyorsanız önce kendinizi sevmekle işe başlamalısınız öz benliğinize saygılı olmalı ve istemediğiniz hiçbir şeyi yapmamalı hayır demeyi öğrenmelisiniz. Kendinize yapılmasını istemediğiniz hiçbir şeyi de başkasına yapmayın.

Hobi edinin.

Boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz size beceri anlamında artılar katacak uğraşlarla zamanın nasıl geçtiği anlamayacaksınız bunun için öncelikle kendi yetenek ve becerilerinizi keşfedin neler yapabileceğinizin farkında olun. Örneğin eli çamura değmeyen biri heykel yapmak isterse hüsranla sonuçlanabilir. Öğrenilmiş çaresizliği pekiştirmekten başka bir işe yaramaz.

Olumlu düşünün.

Pozitif düşünmek üzerinizdeki karamsarlığı yok edeceği gibi olumsuz düşünceleri üzerinize çekmenizi engeller. Şanslı olmakta şansınızı kendiniz yaratmakta sizin elinizde hepsi düşüncemizde gizli. Güzel düşünerek olumlu enerjiyi üzerimize çekelim ve düşüncemize çok dikkat edelim ünlü bir yaşam koçunun bir sözünü sizlerle paylaşmak istiyorum “Düşüncene dikkat et geleceğin olur, sözlerine dikkat et yarının olur” sözünden anlayacağımız üzere olumsuz düşünmek onu üzerimize çekmekten başka bir işe yaramaz…

Seyahat edin yeni yerler keşfedin.

Seyahat etmek içimizdeki genç, enerjik ve dinamik ruha hitap edeceği için maddi durumunuz ve zamanınız el verdiğince seyahat edin, keşfedin… Bunun için dünya turuna çıkmanıza gerek yok yakın çevrede ve maddi durumuzunuz el verdiğince planlar yapıp felekten bir gün yada hafta sonu geçirebilirsiniz.

Uzun zamandır görüşmediğiniz dostlarınızla görüşün.

Eski güzel günlerinizi yâd edeceğiniz geçmişe tatlı bir yolculuk yapacağınız uzun zamandır görüşmediğiniz dostlarınızla bir görüşme ayarlayın. Karşılıklı kahve içmenin keyfi çok başka farkındayız ama görüşme imkânınız yoksa telefonla veyahut sosyal medyadan ulaşın halini hatırını sorun bu karşınızdakini de sizi de mutlu hissettirecektir.

Hiç tanımadığınız birine yardım edin ve yardımsever olun.

Mutluluk paylaştıkça çoğalır söyleminden yola çıkarak, tanımadığımız insanlara yardımcı olup onları mutlu edebiliriz. Çıkarsızca tanımadığınız birine karşılık beklemeden yaptığınız iyilikler o kişilerin yüzünde göreceğiniz mutluluk kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlar.

Ruhsal huzura kavuşmak için ibadet edin.

İnandığı gibi yaşamak herkesin hakkıdır. İnandığı dinin emrettiğini yerine getirmek kişilerin içsel huzura kavuşmasında çok önemlidir. Ruhumuzu dinginleştirip huzura kavuşmamıza yardımcı olur.

Çocuklarla vakit geçirin.

Çocuklar, masumiyeti, kocaman sevgi dolu kalpleri, enerjileri ile biz büyüklere her zaman iyi gelmişlerdir. Bir çocuğu mutlu etmek, onunla oyun kurmak vakit geçirmek sizlere terapi gibi gelecektir. Aynı şekilde tontiş yaşlılar içinde aynı şeyler geçerlidir

İş hayatınızla özel hayatınızı ayırın.

İş hayatından şikâyet etmeyen insan yok denebilecek kadar azdır. Kamu, özel, kendi işiniz, ev hanımı vs. hepsi olabildiğince stresli ve yorucudur. Bu hayata bir kez geliyoruz! yaşamınızı para ve iş için heba edersek yaşamamış oluruz. Büyüklerimizin güzel bir sözü vardır “Yarın ölecekmiş gibi yaşa, hiç ölmeyecekmiş gibi çalış” ama hiç yaşlanmayacak gibi kendimizi parçalarcasına çalışmayın iş zamanı iş yapın. İş ve özel hayatı birbirinden ayırın eve iş getirmemeye özen gösterin. Ailenize çocuklarınıza vakit ayırın bunlardan da ayrı olarak kendine vakit ayırın sadece size özel zamanınız olsun.

Hayal kurun.

Çünkü ora da her şey yolunda … Hayal kurmak insanların olmasını istediği güzel şeyleri, ulaşmak istediği amaçları, arzu ettiklerini düşünmesidir. Hayal dünyamızın sınırlarını biz belirliyoruz, istediğimiz kadar abartabiliriz sınırsız… Hayal kurmak sizi azimlendirir motive eder olmasını istediğiniz şeyler için bir amaç doğrultusunda hareket etmenizi sağlar. Hayal kurarken kimse kötü hayaller kurmaz mutluluk odaklı düşünür…