Anasayfa » Renklerine göre vajinal akıntılar
Sağlık

Renklerine göre vajinal akıntılar

En sık karşılaşılan jinekolojik problemlerden biri olan vajinal akıntı, genellikle her kadında görülen normal bir durumdur. Ancak bazı durumlar, dengede olan vajen florasının bozulmasına ve anormal vajinal akıntıların görülmesine sebep olur. Farklı renklerde görülebilen vajinal akıntılar, farklı sağlık problemlerinin belirtisi olabilir.
Şeffaf: Doğal vajinal akıntıların çoğu şeffaf veya beyazımsı bir renkte görülen, genellikle kokusuz olan, normal ve sağlıklı akıntılardır. Yumurta akı kıvamında ve kaygan olabilen bu akıntı; kadının yumurtlama döneminden önce, cinsel uyarılma sırasında ve hamilelik dönemi boyunca görülür.

Beyaz-Krem: Özellikle adet döngüsünün başında veya sonunda görülen beyaz akıntının tonu, krem veya açık sarıya dönük olabilir. Bu renkte vajinal akıntı yaşayan bir kişinin başka semptomları yoksa beyaz akıntı büyük olasılıkla sağlıklı yağlanmanın bir işaretidir. Bunun yanı sıra beyaz akıntının lor peyniri gibi pütürlü bir kıvamı varsa ve akıntıya keskin bir koku eşlik ediyorsa, bu vajinal akıntı mantar enfeksiyonu belirtisi olabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve pH dengesinin hormonlara bağlı olarak değişmesi gibi etkenler sonucunda ortaya çıkan mantar enfeksiyonu; kaşıntı, yanma ve tahrişe neden olabilir ve ağrılı idrara çıkma ya da ilişki sırasında ağrı gibi sorunlara yol açabilir.

Sarı-Yeşil: Sarı veya yeşil vajinal akıntı, olağan değildir ve özellikle yoğun kıvamlı, köpüklü ve kötü koku eşliğinde görülmektedir. Bu tarz bir akıntı trikomonas adı verilen ve genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşan bir enfeksiyonun işareti olabilir. Kimi zaman cinsel yolla bulaşan hastalıklar herhangi bir belirtiye yol açmazken; kaşıntı, kızarıklık, tahriş, idrar yaparken yanma ve sık idrara çıkma gibi belirtilerin göz ardı edilmemesi gerekir.

Gri: Sağlıklı bir duruma işaret etmeyen gri vajinal akıntı, bakteriyel vajinoz (BV) adı verilen yaygın bir bakteriyel enfeksiyonun habercisi olabilir. Bakteriyel vajinoza genellikle kaşıntı, tahriş, kızarıklık, bozuk balık kokusunu andıran keskin bir koku gibi semptomlar eşlik etmektedir. Vajinal floradaki dengesizliğin bir sonucu olan bakteriyel vajinozda, vajinal duş ve birden fazla cinsel partnerin olması gibi durumlar enfeksiyon oluşmasını kolaylaştırır. Gri vajinal akıntısı olan kadınlar mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmelidirler.

Pembe: Açık veya koyu pembe olabilen pembe akıntı gebeliğin ilk ve son dönemlerinde lekelenme şeklinde ortaya çıkabilir. Döllenen yumurtanın rahim içinde bir yer bulma çabası sonucu implantasyon (yerleşme) kanaması yaşanabilmektedir. Gebeliğin erken dönemlerinde görülen pembe renkli akıntı düşük belirtisi veya dış gebelik habercisi olabilirken, gebeliğin son dönemlerinde görülen pembe renkli akıntı ise rahimin doğuma hazırlık kasılmalarından kaynaklı olabilir. Bazı kadınlarda yumurtlamadan sonra lekelenme şeklinde pembe akıntıya rastlanabilir. Bir başka pembe leke şeklinde akıntı nedeni ise, tam ıslanmadan girilen cinsel ilişki veya menopoza bağlı kuruluk nedenli oluşan ilişki sonrası tahriş durumlarıdır. Rahim ağzında geniş çaplı erozyon (rahim ağzı yarası) durumunda da ilişki sonrası pembe lekelenmeli akıntı olabilir.

Kırmızı-Kahverengi: Özellikle adet dönemi sırasında veya hemen sonrasında meydana gelen kırmızı veya kahverengi akıntı genellikle normal olarak kabul edilir. Adet döngüleri arasında da lekelenme şeklinde az miktarda kanlı akıntı yaşanabilir. Bazı kadınlarda görülen ve tam iki adet ortası döneme denk gelen lekelenmeler yumurtlama döngüsü ile ilgili olabilir ve normal kabul edilir. Elbette bu tanıyı koyabilmek için öncelikle hekiminiz tarafından diğer bütün tanıların dışlanmış olması gerekir. Adet dönemleri dışında görülen bu lekelenmeler, eğer yakın zamanda korunmasız bir ilişki de yaşanmışsa hamilelik belirtisi olabilir. Kimi durumlarda, kahverengi veya kanlı akıntı endometrial veya rahim ağzı kanseri belirtisi olabileceğinden böyle bir durumda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak ve her yıl düzenli olarak pelvik muayene ve smear testi yaptırmak oldukça önemlidir.

Bu tarz anormal akıntıların görülmesi durumunda kişi kendi kendine tedavi amaçlı herhangi bir uygulama yapmamalı, reçetesiz ilaç kullanmamalı ve en yakın zamanda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalıdır.