Anasayfa » Sabah şişkinliğini atmak için tüketilecek en iyi 5 kahvaltılık besin
Beslenme Sağlık

Sabah şişkinliğini atmak için tüketilecek en iyi 5 kahvaltılık besin

Şişkin bir karın, mide ağrısı ve rahatsız edici bir tokluk hissiyle mi uyandınız? Dünyada üzerindeki milyonlarca kişinin yaşadığı bu sorunun aslında pek çok nedeni olabilir. Daha çok besinler ile ilişkilendirdiğimiz bu ödem tutma, şişkinlik problemini çözmek ise sanıldığı kadar zor ve imkansız değil. Kahvaltı öğününüze yapacağınız ufak tefek eklemelerle bütün bir günü şişmekten gerilmiş bir karın ile geçirmekten kurtulabilirsiniz. İşte şiş bir şekilde uyandığınızda sizi rahatlatacak 5 besin..

Yoğun bir güne başlamadan önce uğraşmanız gereken son şey; şişmiş bir karın, mide ağrısı ve kendinizi rahat edici derecede tok hissetmektir. Yaşadığınız şişkinlik birçok şey ile ilişkili olabilir, o nedenle bu problemin neden kaynaklandığını araştırıp bulmanız en iyisidir.
Yaşadığınız şişkinliğin en önemli suçlusu yedikleriniz hatta yediklerinizi aslında nasıl yediğinizdir. Çünkü besinlerin yanlış şekilde tüketimi mide rahatsızlıklarına ve şişmeye neden olur.
Bunun yanında çok hızlı yemek, yediklerinizi çiğnememek, çok fazla tuz tüketmek, yeterince su içmemek, aşırı lif alımı, sık sık gazlı içecekler tüketmek de şişkinliğe yol açan nedenler arasındadır.

Laktoz intoleransı, fazla hava yutmak, kabızlık, huzursuz bağırsak sendromu, ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi, mide tembelliği yani midenin anormal derecede yavaş boşalması da mide şişkinliği yaratabilir.
Beslenme uzmanları birtakım yiyecekleri tüketerek özellikle sabahları yaşanan mide şişkinliğinin önüne geçilebileceğini söylüyor. Eğer siz de mideniz şiş bir şekilde uyanıyor ve ne yiyeceğinizi düşünüyorsanız sabah şişkinliğini atarak güne güzel şekilde başlamak için bu 5 besini tercih edebilirsiniz:

1.Ananas
Mide şişkinliğinizin sebebi vücudunuzdaki fazla tuz olabilir. Böyle durumlar için uzmanlar, kahvaltıda ananas gibi yüksek potasyumlu yiyecekler tüketmenizi öneriyor.
Çünkü potasyum, vücudunuzdaki sodyuma yani tuza karşı panzehirdir ve şişkinliği en kısa sürede ortadan kaldırmak için suyun atılmasına yardımcı olur.
Ancak ananasın tek faydası bu değil. Ayrıca ananas, protein sindirimine yardımcı olan ‘bromelain’ adlı bir enzim içerir.
Ananasın içindeki ‘bromelain’, sindirimin sorunsuz çalışmasına yardımcı olarak şişkinliğe bağlı olarak gelişen enflamasyondan da sizi korur.

2.Yulaf ezmesi
Şişkinlik söz konusu olduğunda çoğu kişi lif konusunda temkinli davranır. Ancak iki tür lif olduğunu unutmamak gerekir: Çözünür ve çözünmez lif.
Yani şişkinliğe yol açan nedene bağlı olarak birini diğerine tercih edebilirsiniz.Eğer şişkinliğinizin nedeni kabızlık ise çözülmeyen lifleri tercih etmelisiniz.
Bu durumda yulaf ezmesi gibi çözünür lifli yiyecekler tüketerek daha az şişkinlik ve ağrı problemi yaşamanız olasıdır.
Ancak şişkin olduğunuzda kabuğu çıkarılmış yani öğütülmemiş yulaf taneleri yerine yulaf ezmesine başvurmanız en iyisidir. Çünkü yulaf ezmesi yumuşak bir dokuya sahiptir, bu da midenizin onu daha kolay sindirmesini sağlayarak şişkinliği büyük ölçüde önler.

3.Muz
Şişkinlikten kurtulmak söz konusu olduğunda potasyum ve çözünür lifin çok önemli olduğunu vurguladık. Muz da hem potasyum hem de çözünür lif bakımından zengindir ve bu da onu harika bir kahvaltılık alternatifi yapar.
Muzdaki potasyum, vücudunuzdaki fazla tuzun atılmasına ve sıvı tutulumuna bağlı şişliklerin giderilmesine yardımcı olabilir. Eğer kabızsanız muzdaki çözünür lif dışkınızı daha yumuşak hale getirip sizi şişkinlikten kurtarabilir.
Size bir tavsiye: Aşırı olgunlaşmış bir muz yerine her zaman biraz yeşil olan bir muzu tercih edin. Çünkü olgunlaşmamış muzlar çözünür lif ve bağırsak dostu prebiyotiklerle doludur.

4.Su
Göründüğü kadar basit! Güne suyla başlamak şişkin karnınız için harikalar yaratabilir. Vücudunuz bir gece önce yediğiniz tuzlu bir yemekten dolayı ödem toplamışsa su içerek bu ödemi kolayca atabilirsiniz.
Şişkinliğinizin sebebi kabızlık ise bu konu da size su çok yardımcı olabilir. Çözünür lif, dışkıyı yumuşatma eğiliminde olan ve geçişi kolaylaştıran suyu emer. Bu nedenle bol miktarda lif tüketiyorsanız onu emebilecek kadar su içtiğinizden emin olun.
Su içerken fazla havayı yutmayın. Bunu sağlamak için de pipet kullanımından ve karbondioksit ile bikarbonat eklenerek yapılan soda gibi içeceklerden uzak durun.
Suyunuzu sindirim için faydalı olabilecek salatalık, limon, ananas veya zencefil ile aromalandırarak bunun keyfini çıkarın.

5.Hindistan cevizi suyu
Hindistan cevizi potasyumla doludur ve bir bardağı günlük potasyum ihtiyacınızın yüzde 13’ünü sağlar.
Tek başına Hindistan cevizi suyu içmek şişkinlikten kurtulmanıza yardımcı olabilir ancak onu, şişkinliği azaltan yiyeceklerle birlikte tüketmek çok daha akıllıca olacaktır.
Hindistan cevizi suyu, muz, ananas ve biraz yeşillik kullanarak hazırlayacağınız smoothie ile vücudunuza yeterli potasyumu alarak ödemlerinizden kurtulabilirsiniz.