Anasayfa » Sarımsak uyarısı: Mide ülseri, düşük tansiyon ve tiroide iyi gelmiyor
Beslenme

Sarımsak uyarısı: Mide ülseri, düşük tansiyon ve tiroide iyi gelmiyor

Birçok faydaya sahip sarımsağın, bazen sağlık sorunlarına yol açabiliyor. “Mide ülseri, düşük tansiyon ve tiroid sorunları olan hastaların sarımsaktan uzak durması gerekiyor” diyen Diyetisyen Eda Balcı, sarımsağın faydalarını arttırıcı tüketim yöntemleri açıkladı.

Geçmiş yıllardan bu yana dünya mutfaklarının vazgeçilmesi olan, yemeklere lezzet veren, binlerce yıldır da ilaç olarak kullanılan ve halk arasında “doğal antibiyotik”Bolarak bilinen sarımsağın sağlığa birçok faydası bulunuyor. Özellikle yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarında bir etkili besin olduğunu ve antibaktiriyel özelliği sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor.

Balcı, özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde bağışıklık sistemini güçlendirmenin ne kadar önemli olduğunu belirterek, “Sarımsak bunun yanı sıra kolesterol seviyelerini düşürür. Yaraları iyileştirir. Diyabet hastalarında kan şekeri seviyelerini düzenler. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kanserden koruyucu etkisi vardır” dedi.

Çiğ tüketilmesi en faydalı olanı
Sarımsağın nasıl tüketildiğinin de önemli bir konu olduğunu ifade eden Balcı, “Sarımsak çiğ olarak tüketilebileceği gibi pişirilerek de tüketilebilir. Fakat çiğ tüketildiğinde vücudumuz için daha etkili olur. Ayrıca sarımsak yutularak ya da ezilerek tüketilebilir.

2-3 dakika bekleyip sonra tüketin
Eğer ezilerek tüketilecekse ezdikten veya kestikten sonra 2-3 dakika bekleyip sonra yenilmesi, sarımsaktan daha fazla faydalanılabilmesi açısından önemli. Sarımsağın uzun süreli pişirilmemesi gerekli.

Sarımsağı süt ile tüketirseniz bakın ne oluyor
Pişirildiğinde içeriğindeki besin öğelerinde azalma olur. Yemeklere, yemek piştikten sonra eklenerek besin öğesi kaybı önlenebilir. Eğer kötü kokusundan ötürü tüketilemiyorsa süt ile tüketilmesi önerilir. Yapılan bir çalışmaya göre sarımsağın sütle tüketiminin ağız kokusunu azalttığı tespit edilmiştir” şeklinde konuştu.

Sarımsak nasıl kullanılır?
Sarımsağın birçok farklı şekilde kullanıldığını belirten Balcı, “Taze sarımsak, zeytinyağı ve kekik ile birlikte kırmızı ve beyaz etleri marine etmek için kullanılabilir. Kıyılmış sarımsak, salata soslarına eklenebilir.

Ülseriniz varsa dikkat!
Çorbalara lezzet vermesi amacıyla kullanılabilir. Bazı durumlarda ise sarımsak tüketiminden uzak durulması gerekmektedir. Özellikle ülser hastalığı olan kişiler çiğ sarımsak tüketmemeli.

Düşük tansiyon veya tiroid sorununuz varsa…
Düşük tansiyon veya tiroid sorunları olanlar da sarımsağı dikkatli tüketmeli. Hamilelikte ve emzirme döneminde sarımsak tüketimi için ise hekime danışılmalı” uyarısında bulundu.