Anasayfa » Spor ayakkabı üzerindeki kırışıklıklar nasıl giderilir?
Yaşam

Spor ayakkabı üzerindeki kırışıklıklar nasıl giderilir?

Spor ayakkabılar çabuk kirlenir ve çabuk deforme olur. Kırışık ve kirli görünen bir ayakkabı bütün havanızı alıp götürür. Spor ayakkabıları temizlemek için pek çok yol var. Uygun kalitedeyse makineye bile atabilirsiniz. Çoğu spor ayakkabı elde rahatça yıkanır fakat üzerindeki kırışıklar yıkadıkça daha da derinleşir bu da daha eski bir hava bırakır.

SPOR AYAKKABI ÜZERİNDEKİ KIRIŞIKLAR NASIL GİDER

Spor ayakkabınızı yenilemenin ilk yolu dediğim gibi yıkamak, temiz bir ayakkabı eski bile olsa her zaman yenidir malum devir tutumlu olma zamanı. Spor ayakkabınızı eski bir yastık kılıfı içerisinde 30 derecede makine yıkayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey çok renkli bir yakkabınız varsa rengi karılabilir sadece beyaz ya da sadece siyah bir ayakkabınız varsa makinede yıkamak düşünülebilir. Renkli farklı farklı parçaları olan ayakkabıları elde ve eski bir diş fırçası ile ova ova yıkayabilirsiniz. Dikkatlice kurutun.

Spor ayakkabı kırışıkları için ütü kullanın

Kırışık spor ayakkabınızın içini çoraplarla sımsıkı doldurun. Nemli bir havluyu ayakkabınıza sarın. Sıcak ütüyü ayakkabıya basın ve ütüleyin. Kontrol ede ede ütülemeye devam edin. Kurumasını bekleyin ve yine kontrol edin. Buharla beraber ayakkabı kırışıklıkları tamamen açılacak ve ayakkabınızın yeni gibi olacaktır. Bir süre içerisindeki çorapları çıkarmayın.

İster sentetik deri, isterseniz örme, isterseniz süet bir ayakkabı olsun bütün ayakkabı metaryelleri için bu yöntem doğrudur. Çok taşlı zımbalı spor ayakkabı üzerinde kırışıklıklar varsa ütü ayarını yüksek buharlı yapın hem havlu hem de ütü buharı sayesinde daha temiz bir ayakkabınız olacaktır.

Aynı yöntemi kalın bantlı terliklerde, spor olmayan ayakkabılarda hatta çok sevdiğiniz ve deforme olmuş çantanız varsa onlarda da uygulayabilirsiniz. Üzerinde yapıştırma aksesuar ya da taş varsa bu yönteme dikkat edin lütfen. Ayakkabılarınız bu yöntemle ilk günkü gibi olacak ve yepyeni ayakkabılarla korona günleri geçince istediğiniz gibi gezebileceksiniz.