Anasayfa » Yağlı saçlarla savaşın – Yağlı saç bakımı nasıl yapılır?
Güzellik

Yağlı saçlarla savaşın – Yağlı saç bakımı nasıl yapılır?

Yağlı saçlar hem görünüm olarak hem de sosyal olarak sıkıntı. Yağlı saç sahiplerinin ortak şikayeti saçlarını her gün yıkmalarına rağmen kirli gibi durması, şekil almaması ve saçlarına uygun ürün bulamamalarıdır.

YAĞLI SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?SAÇ NEDEN YAĞLANIR?

Saçlarınızı sabah yıkıyor akşam yağlanıyorsa siz de o yağlı saçları saklamak için sımsıkı topluyorsanız çok yanlış yapıyorsunuz. Sıkı şekil verilen saçlarda yağlanma daha da artar. Saçları toplamak için şekillendirici vs kullanıyorsanız bu saç yağlanmasını zirveye taşır . Sürekli saçlarınızı sıkı topluyorsanız yağlı saçlardan kurtulmak istediğiniz süre içerisinde bu tip saç modellerini bırakın.

Saçlarınızı soğuk su ile yıkayın

Saçlar yağlı olunca sıcak su ile yıkamak iyi bir fikir gelebilir, lakin soğuk su yağlı saçlar için daha iyidir. Sıcak su ile şampuan uygulayabilirsiniz ama son durulama ya da saç kremi kullanıyorsanız aynı şekilde onu soğuk su ile durulayabilirsiniz. Soğuk su saç gözeneklerini hızlıca kapatır ve yağ üretimini azaltır.

KURU VE HASAR GÖRMÜŞ SAÇLAR İÇİN OLAN ÜRÜNLERİ KULLANMAYIN

‘Yoğun’ adı içeren tüm ürünleri kullanmayı bırakın. Özellikle hasar görmüş saçlar için satılan ürünlerde saçınızı incecik kaplayacak maddeler vardır bu da saçı ağırlaştırır ve daha yağlı görünür. Saçlarınıza onarıcı bir bakım istiyorsanız saçlarınız nemliyken uçlarına çok az organik hindistan cevizi yağı ile masaj yapın.

SAÇLARINIZA DOKUNMAYIN

Saçlara sürekli dokunmak diplerden uçlara doğru yağlanmayı artırır. Çok sık taramak da yine yağlanma oranını artırır. Günde en fazla ikitaramak saçlar için yeterli..

Saçlarınızı her gün yıkamayın

Saçlarınızı her gün yıkamak daha da sık yağlanmasına neden olur. Haftada 2 kere saçları yıkamak en normali biraz kendiniz tutun saçlarınıza uygun ürünler seçin. Bir de bunu deneyin.

SAÇ ŞEKLİ KADERDİR

Saçları düz olanlar yağlı saç sorununu sık yaşarlar. Ayrıca stres de saç yağını artırır, yapılan araştırmalarda kırsal kesimde yaşayanlar şehirde yaşayanlara göre daha az saç sorunu yaşıyor.

Son olarak yağlı saç ve deri sorununuz varsa mutlaka bir uzman doktora görünün. Bazı saç derisi sorunu olanlar için uzmanlar akne sorunlarına kullanılan ilaçları tavsiye ediyor iim vermiyorum malum herkesin bildiği ilaçlar ama mutlaka doktora danışın.