Anasayfa » 4 Kas Gelişimi ve İyileşmesi Açısından En Önemli 5 Vitamin
Sağlık

4 Kas Gelişimi ve İyileşmesi Açısından En Önemli 5 Vitamin

Vitamins & minerals

Kas Gelişimi ve İyileşmesi Açısından En Önemli 5 Vitamin

Vitaminlerin çoğu genellikle dengeli bir diyette bulunsa da, sporcular vitamin eksikliğinin kas gelişimini ve iyileşmesini engellediğini iyi bilirler. En iyi sporcular bu ürünleri almak fitbull.com gibi güvenilir internet sitelerini tercih eder. için Belli vitaminlerin spor salonunda sonuçlarınızı nasıl geliştirebileceğini öğrenmek için bu yazıyı okuyun.

  1. A Vitamini

Günümüzde unutulmuş değerlerden biri gibi görünen A vitamininin göz sağlığı üzerindeki olumlu etkileri ile bilinse de diğer faydalarının çoğu genellikle göz ardı edilir. Sporcular ve vücut geliştiriciler için A vitamini oldukça yararlıdır çünkü kas büyümesi için gerekli olan protein sentezini destekleyici etkilere sahiptir. Protein sentezi arttıkça A vitamini seviyeleri düşer. Bu, kas onarımı sürecinde proteinin parçalanması için A vitamininin gerekli olduğu gerçeğiyle ilgilidir.

A vitamini aynı zamanda vücudun en güçlü kas yapım hormonu olan testosteron üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Gecikmiş ergenlik geçiren 102 ergen erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, A vitamini ve demir takviyesi alan grubun, ekzojen testosteron alan gruba benzer bir gelişim sergilediği gözlemlenmiştir. Bu, A vitamini eksikliğinin her yaştan erkeklerde sağlıklı testosteron üretimi üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini göstermektedir.

  1. D vitamini

Kas büyümesi ve iyileşmesi söz konusu olduğunda D vitamini tartışmasız en önemli vitamindir. Vücudun D vitamini üretimini teşvik etmek için doğrudan güneş ışığına maruz kalması gerektiğinden, eşsiz bir vitamindir. D vitamininin bağışıklık sistemini destekleyici etkilerinin çok önemli olduğunu biliyoruz ancak kas büyümesini ve iyileşmesini nasıl desteklediği hakkında çoğunluğun bir fikri yok.

D vitamini testosteron üretimi söz konusu olduğunda tüm vitaminlerin en önemlisidir! Hatta bazı araştırmalar D vitamini takviyesinin, plasebo deneklerine kıyasla, bir kuvvet antrenmanı programı ile birlikte, yetişkinlerdeki patlayıcı gücü önemli ölçüde artırabildiğini göstermektedir. D vitamini, protein sentezinde de önemli bir rol oynar, ki bu kısmen testosteron üretimi üzerindeki etkisinden kaynaklanır. Hatta, testosteron seviyesi düşük olan erkekler ile yapılan bir çalışmada, D vitamini desteğinin, serbest testosteronda %20’lik bir artışa yol açtığı bulunmuştur.

  1. C vitamini

C vitamini gezegendeki en çok konuşulan vitaminlerden biridir. Hepimiz soğuk algınlığına yakalanmışızdır ve “C vitamini aldığınızdan emin olun” gibi tavsiyelerle karşılaşmışızdır, ancak kasların büyümesi ve iyileşmesine yönelik faydaları nelerdir biliyor musunuz?

Her şeyden önce, C vitamini, kas hücrelerini serbest radikallerin verdiği zarardan korumak için çalışan güçlü bir antioksidandır. Ayrıca, testosteron ve diğer anabolik hormonların oluşumuna yardımcı olur. Kas ile ilgili faydaları bu kadar da değildir.

C vitamini ayrıca kolajen oluşumuna yardımcı olur. Kolajen bağ dokusunun birincil bileşeni olduğundan, bu, C vitaminini, kemiklerin ve kasların yaralanmadan uzak tutulmasında temel bir bileşen haline getirir. Kolajen dokusu güçlendiğinde, eklemlerin yaralanma oranı azaldığı gibi, ağırlığa karşı dirençleri de hatrı sayılır miktarda artar.

  1. E Vitamini

E vitamini birçok pratik uygulamaya sahiptir. Pek çok insan E vitaminini vücuttaki izler ve cilt problemleri için bir çare olarak bilir, ancak bunun ötesinde çok bir bilgiye sahip değildir.

Sporcular ve vücut geliştiriciler için iyi haber! E vitamini, vücuttaki hücrelerin bütünlüğünü korumak için çalışan çok güçlü bir antioksidandır. Egzersiz ve yoğun antrenmanlar, vücutta hücresel solunumun toksik yan ürünleri olan serbest radikallerin çoğalmasına neden olur.

Bu serbest radikaller biriktikçe, vücut daha fazla toksik hale gelir, bu da performansın düşmesine, kas büyümesinin azalmasına, kas iyileşmesinin yavaşlamasına ve bağışıklık sisteminin bozulmasına yol açar. E vitamini, bu serbest radikallere saldırmak ve onları vücuttan atmak için çalışır. E vitamini takviyeleri ile oksidatif stres ve kas hasarı oluşumunu en aza indirebilirsiniz.

  1. B Vitaminleri (B6, Folat ve B12)

Kas büyümesi ve iyileşmesi söz konusu olduğunda B6, folat ve B12 vitaminleri tartışmasız en önemli B vitaminleridir! Her iki vitamin (B6 ve B12) de protein metabolizmasında doğrudan görev alır. Yapılan çalışmalar, protein tüketimi ne kadar yüksek olursa, artan protein alımının metabolizmasını desteklemek için o kadar daha fazla B6 vitamini gerektiğini göstermiştir.

Bir başka ilginç gerçek ise, vücutta B12 vitamini emilimini desteklemek için B6 vitamininin gerekli olmasıdır. İki vitamin de, kas büyümesi ve onarımı için çok önemli olan kırmızı kan hücreleri ve bağışıklık sistemi hücrelerinin üretiminde rol oynarlar. B6 ve B12 vitaminleri ile kombinasyon halinde alınan folik asit (B9 vitamini) ise, homosistein seviyelerini azaltabilir ve nitrik oksit üretimini ve endotel fonksiyonunu iyileştirebilir. B vitaminleri aynı zamanda, çalışan kaslara kan akışını ve besin iletimini de iyileştirirler.