Anasayfa » Argan Yağının Çeşitli Faydaları
Sağlık

Argan Yağının Çeşitli Faydaları

Argan Yağının Çeşitli Faydaları

Argan ağacının doğal yağlarının ayıklanması ile oluşan argan yağı öncelikle Fas bulunur ama aynı zamanda İsrail ya da Cezayir’de de bulunabilir. Bu ağaçtan kaynaklanan faydalar bilinmeye başladıkça argan ağacının yetiştirilmesi de hız kazanmıştır. Argan yağının diğer yağlardan daha pahalı olmasının nedeni ise raf ömrünün kısıtlı olmasıdır. Ayrıca yağı üretmek de oldukça zor ve karışıktır.  Argan yağı 3 ya da 6 ay içinde kullanılmalıdır.

Argan Yağı Faydaları

Çeşitli besinler ile dolu olan argan yağı yükler. Bazı kozmetik ürünlerinde de bulunur. Yağ genellikle saç ve cilt bakımı için tercih edilir.

  1. Cilt Bakımı

Bu yağın antioksidan ve nemlendirici özelliklerinin eşsiz kombinasyonu yaşlanma sürecine katkıda bulunabilir. Nem kaybını önlerken cildin elastikiyetini korumak için yardımcı olabilir. Bu yağ sigara, çevre kirliliği veya sert güneş ışığından kaynaklı zararlara iyi gelir.  Göz çevrelerindeki hasarlar için kullanılır. Yanıklar ve kırışıklıkların altındaki çatlak görünümünü sınırlandırarak cildin daha yumuşak görünmesini sağlayabilir.  Cildin tahriş olma olasılığı yüksek olan kişiler, özellikle kuru cilde sahip olanlar, bu yağ ile nem dengesi sağlayabilir. Vücudun pH değerini yöneterek sebum tabakasını düzenlemeye de yardımcı olur.

  1. Saç Bakımı

Saç argan yağı uygulamak kırılmış saçları onarır ya da saçların kırılmasını engeller. Kısacası saçların sağlıklı görünmesini sağlar. Bu yağ saçların daha parlak görünmesi sağlarken kökleri nemlendirir, güçlendir ve saçınızı daha aktif şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Örneğin argan yağı ile bakım yapılmış saçlar çok daha kolay şekil alır. Fön ya da düzleştirici gibi ısı ürünleri kullanmadan birkaç saat önce argan yağı kullanmak saçınızda oluşacak hasarları en aza indirir. Saçın protein yapılarını artıran yağ asitleri bakımından yüksek olan yağ tam olarak saç bakımı için uygundur.

  1. Vücut Bakımı

Argan yağı yüksek antioksidan içeriği endometrium, prostat, meme veya kolorektal kanser de dahil olmak üzere bazı hastalıklara karşı bağışıklık geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu yağı kullanırsanız kırılgan tırnaklarınızı koruyabilirsiniz. Artrit, romatizma ağrısı ve insülin direnci yatıştırmak için vücudunuza yağ ile masaj yapabilirsiniz. Erkekler trigliserid düzeylerini arttığında argan yağı kullanırsa kardiyovasküler hastalık geçiştirmemelerine yardımcı olur.

Argan yağı, omega-6 yağ asitleri, anti-inflamatuar, anti-aging, antioksidan ve nemlendirici özellikleri ile linoleik asit bakımından yüksektir. Aynı zamanda, antioksidanlar, yüksek dozda omega-9 doymamış yağ asitleri ve A vitamini içerir.

Bu yağ aynı zamanda zeytinyağından iki kat daha yararlıdır. Argan yağının trocopherol içeriği serbest radikallerin etkilerini nötralize ederek yumuşak dokuyu korumaya yardımcı güçlü bir antioksidandır.

Bu tedavi edici veya hastalık önleyici yağın özellikleri yararlanmak için 1-2 yemek kaşığı her gün kadar tüketebilirsiniz. Argan yağı hakkında daha fazla bilgiye https://www.faydalarizararlari.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Yapın faydalarını arttırmak için yağı ısıtabilirsiniz ya da pişmiş gıdalara yağı ekleyerek veya salata sosu parçası olarak tüketebilirsiniz. Ancak yemeklerde kullanacağınız yağın yüzde yüz doğal olmasına dikkat etmelisiniz.