Anasayfa » Arı sütü gerçekten faydalı mı? Zararları var mı?
Sağlık

Arı sütü gerçekten faydalı mı? Zararları var mı?

Arı sütü, bal arıları tarafından kraliçe arıları ve yavrularını beslemek için üretilen jelatinimsi bir maddedir. Arı sütünün önemi 1600’lü yıllarda fark edilmiş ve İngilizcede mükemmel besin anlamına gelen “Royal Jelly” adı verilmiştir. Su, karbonhidrat, protein, yağ, B vitaminleri ve eser mineraller içeren arı sütü, çeşitli fiziksel rahatsızlıkları ve kronik hastalıkları tedavi etmek için besin takviyesi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak konu hakkında bilgiler verdi.

Kolesterolü düşürebilir
Hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde yapılan çalışmalar, arı sütünün kolesterol seviyelerini olumlu yönde etkileyerek kalp hastalığı gelişme riskini azaltabileceğini göstermektedir.
2017 yılında yayınlanan randomize kontrollü bir çalışmada, 3 ay boyunca günde yaklaşık 3 gram arı sütü alan katılımcılarda toplam ve kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol düzeylerinde %11,5 ve %4,8’lik azalma tespit edilmiştir.

Kan basıncını düşürebilir
Arı sütü, kan basıncını düşürerek kalbi ve dolaşım sistemini koruyabilir. Birkaç test tüpü çalışması, arı sütündeki proteinlerin damarlardaki düz kas hücrelerini gevşeterek kan basıncını düşürdüğünü göstermektedir. Ancak arı sütünün kan basıncı üzerindeki etkisi hakkında kesin karara varılabilmesi için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

Kan şekerini düşürebilir
Arı sütü, oksidatif stresi ve iltihabı azaltarak kan şekeri kontrolünü ve insülin duyarlılığını iyileştirebilir. 2012 yılında yayınlanan ve 61 sağlıklı katılımcı üzerinde yapılan randomize kontrollü bir çalışmada, 6 ay boyunca her gün 3 gram arı sütü takviyesi alan katılımcılarda açlık kan şekerinde önemli derecede azalma tespit edilmiştir.

Bağışıklık sistemini güçlendirebilir
Arı sütündeki proteinlerin ve yağ asitlerinin, enfeksiyon insidansını azaltabilen ve bağışıklık fonksiyonunu destekleyebilen antibakteriyel aktiviteyi desteklediği bilinmektedir. Arı sütü, bu sayede hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir ve vücudun hastalıklarla savaşma kapasitesini artırabilir.

Menopozun semptomlarını azaltabilir
Menopoz, ağrı, depresyon ve anksiyete gibi fiziksel ve zihinsel yan etkilere neden olabilir. 2018 yılında yayınlanan ve 42 sağlıklı Japon postmenopozal kadın ile yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca günlük 800 mg arı sütü takviyesinin sırt ağrısı, bel ağrısı ve kaygıyı azaltmada etkili olduğu bulunmuştur.

Arı sütünün yan etkisi var mıdır?
Arı sütü genellikle güvenli kabul edilse de astım, anafilaksi, kontakt dermatit gibi ciddi yan etkiler bildirilmiştir. Polen veya diğer çevresel alerjenlere alerjisi olan kişiler dikkatli olmalıdır. Pestisitler gibi bazı çevresel kirleticiler de arı sütünde bulunur ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir.