Anasayfa » Batık ve kıl dönmesi nasıl engellenir? Doğal çözümler
Güzellik

Batık ve kıl dönmesi nasıl engellenir? Doğal çözümler

İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemi kişiden kişiye farklılıklar gösteriyor olsa da batık genel bir problem haline geldi. Batık veya kıl dönmesi, kılların cilt altından çıkmadan büyümesidir. Kıl yapısı kıvırcık olanlarda görülme ihtimali yüksek olduğu kadar alma yöntemi,cilt ve cilt altı dokuların yapısı da kıl dönmesinde önemli unsurlardır. İlerleyen dönemlerde bölgesel oluşan kıl dönmeleri, küçük birer sivilceye dönen kızarıklıktan ameliyat edilmesi gereken bir nodüle dönüşebilir.

Batık oluşumunu engellemek için jilet kullanımının azaltılması önemlidir. Jilet hızlı ve masrafsız olduğu için tercih edilse de batık oluşumunun temel sebebidir. Tüylerin fazla uzaması alırken kırılmaya,dolayısıyla içeride kalan kökün batık oluşturmasına zemin hazırlar. Epilasyon sonrası nemlendirici kullanmak da önemlidir.

BATIK VE KIL DÖNMESİ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

ASPİRİN, kıl dönmesi sonucu oluşan kızarıklık ve iltihaplanmanın azalmasına, içindeki salistik asit sayesinde ölü derinin atılmasına ve dolayısıyla cildin altında kalan batıkların çıkmasına yardımcı olur. Vücut peelinginizin içine toz haline getirilmeden ezilmiş aspirin katıp uygulayabilirsiniz.

ŞEKER PEELİNGİ , şekerin tanecikli yapısı ölü derileri yüzeyden soyarak cildin üst katmanını yumuşatır ve kıl dönmesini yüzeye çıkarır.

AlOE VERA , iltihap kurutucu, hücre yenileyici mucizevi bir bitkidir. İçindeki jel ile batık olan bölgelere masaj yaparak kan dolaşımı sağlayın,bekletip ılık suyla durulayın.
Batıklarınızı cımbız ve iğne gibi gereçlerle çıkarmaya çalışmak yara ve iz oluşmasına sebep olabilir. Batıklar yenilenemeyen ve kuru ciltlerde meydana geldiği için belli aralıklarla peeling yapıp ardından nemlendirmek önemlidir.

Eğer kıl dönmesi problemi kızarık,iltihaplı ve şişkin halde ise, acı ve ağrı vermeye başlamışsa en kısa zamanda doktora görünmelisiniz. En çok rastlanan rahatsızlıklardan biri olduğu gibi tedavi edilmediğinde ciddi problemlere yol açabilir.