Anasayfa » Besin Odağı: Tahin
Beslenme

Besin Odağı: Tahin

Süper protein deposu ve çok yönlü vitamin ve minerallerin güç santrali tahine gönlümüzü fena kaptırdık.

Elbette tahini çok defa duydunuz ve belki de annenizin zoruyla birkaç kere yediniz bile. Tahin, susam tohumlarından yapılmış bir ezme olup, çok yönlüdür ve genellikle humus gibi tariflerde kullanılır. Kabuklu ve kabuksuz tahin seçenekleri olsa da, kabuksuz versiyonu bütün bir susam tohumundan yapıldığı için sahip olduğu tüm vitamin ve mineral faydasını muhafaza eder. Tahin, kemik ve dişleri güçlü tutmaya yardımcı fosfor, vücut hücrelerinin vazgeçilmez bileşeni yağlardan lesitin, gevşemenize yardımcı magnezyum, metabolizma için potasyum ve sağlıklı kan hücrelerini desteklemek için demir gibi mineraller açısından oldukça zengin bir kaynak. Öte yandan, amino asitler vücudumuzun protein üretmek için kullandığı yapı taşları ve tahinde bulunan metionin maddesi birçok hücrenin fonksiyonlarında önemli rol oynuyor. Ayrıca tahin, yenildiğinde mutluluk hormonu olarak bilinen serotonine dönüşen triptofan adlı amino asit açısından da iyi bir kaynak olduğundan, ruh halinizi yukarıya çekmek için harika bir yol.

Tahin bazı kilit vitaminler için de iyi bir kaynak. Bunların başında yorgunluğu azaltan B vitaminini ve vücut dokusunu hasardan korumaya yardımcı güçlü bir antioksidan olan E vitaminini düşünmeniz yeterli. Tahin aynı zamanda protein açısından da yüksek olduğundan vegan beslenen ya da et ve balık alternatifi arayanlar için de mükemmel bir seçenek. Zengin kalsiyum içeriği onu yine veganlar veya laktoza intoleranslılar için harika bir besin yapıyor.

Susam tohumları yüzde 55 civarında yağ ve yüzde 20 oranında protein içeriyor. Bu yüzden karıştırıldığında pürüzsüz, ipeksi bir macuna dönüşüyor. Bu sağlıklı çoklu doymamış yağ, kolesterolünüzü kontrol altında tutmanıza ve diyabet riskini azaltmanıza da yardımcı olabiliyor. Tahinin diğer bir yararı da lignanlar. Bazı çalışmalar, susam tohumunda bulunan bu kimyasal bileşiklerin bağırsak bakterilerimiz tarafından kanser önleyici özelliklere sahip memeli lignanlarına dönüştürüldüğünü gösteriyor. Hadi o halde, bir kavanoz tahin alın ve soslar ya da ev yapımı humus ile yemeklerinize katmaya başlayın. Dışarıdan aldığınız humusların da harika, sağlığınıza faydalı katkı maddeleri içerdiğinden emin olun.