Anasayfa » Çabuk acıkmanıza neden olan 5 yiyecek
Beslenme Sağlık

Çabuk acıkmanıza neden olan 5 yiyecek

Yediğiniz besinlere dikkat ederseniz uzun süre tok kalabilirsiniz. Ancak bazı yiyecekler var ki, bunlar tüketildikten kısa bir süre sonra acıkmanıza neden olur. Bu da sürekli yeme isteğine ve tabi ki kilo artışına yol açar. Yüksek Topuklar editörleri olarak sizler için çabuk acıktıran 5 yiyeceği listeledik.

Ekmek

Beyaz ekmeğin sağlık için çok yararlı olmadığını artık çoğumuz biliyoruz. Bu durumda, beyaz ekmek tüketmek yerine buğday ekmeği tercih edebilirsiniz. Ancak buğday ekmeği de yüksek glisemik indeksine sahiptir. Yüksek glisemik indeksine sahip besinler ise kan şekerini hızla yükseltir ve aynı hızla düşürür. Bu da çabuk acıkmanıza neden olur.

Yumurta beyazı

Yumurta, protein bakımından zengin yararlı bir besindir. Ancak, yalnızca yumurtanın beyazını tüketmek doyurucu bir etki yaratmaz. Yumurtanın besin değerinden yararlanmak istiyorsanız sarısıyla birlikte tüketmelisiniz. Yumurta sarısı, doymuş yağlar içerdiği için daha doyurucudur.

Beyaz pirinç

Beyaz pirinç, yüksek oranda şeker içerir. Bu da, açlık hissi yaratır. Pirinç içeren yiyecekler tükettiğinizde çok daha çabuk acıkırsınız. Beyaz pirinç yerine, esmer veya yabani pirinçle hazırlanan yemekler tercih etmeye çalışın.

Meyveli yoğurt

Meyveli yoğurtlar, genellikle kilo vermek isteyenler tarafından tercih edilir. Ama aslında daha çok acıkmanıza neden olur. Çünkü, marketlerde satılan meyveli yoğurtların çoğu şeker içerir ve şeker daha çabuk acıktırır. Hazır meyveli yoğurtlar tüketmek yerine, yoğurdun içine taze meyveler ekleyerek kendi meyveli yoğurdunuzu evde hazırlayabilirsiniz.

Meyve suyu

Evde hazırladığınız meyve suları da marketten hazır aldığınız meyve suları kadar şekerlidir. Meyve suyunda bulunan fazla şekerden dolayı daha çabuk acıkırsınız. Meyvenin suyunu sıkıp içmek yerine meyvenin kendisini tüketmek sağlığınız için çok daha faydalıdır.

Çabuk acıktıran yiyecekleri öğrendiniz.