Anasayfa » Güneşten korunmak için ne yapmalı?
Sağlık

Güneşten korunmak için ne yapmalı?

Güneş, serotonin hormonu salgılanmasını sağlayarak kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olur. Aynı zamanda, vücuttaki D vitamini üretimini destekler. Ancak güneş ışınları, sağlığın açısından zararlı etkiler gösterebilir. Bu yüzden, güneşten korunmak çok önemlidir. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere güneşten korunmanın yollarını açıklıyoruz. Cilt sağlığınızı korumak için özel haberimizi hemen okumaya başlayın.

Güneşten yayılan UVA ve UVB ışınları, cildi yaşlandırır, ciltte leke ve yanık gibi ciddi problemlere yol açar. Bunu önlemek için, güneş koruyucu kremleri günlük bakım rutininizden asla çıkarmamalısınız.

D vitamini üretimini artırmak için güneşin altında saatlerce yatmanız gerekmez. Haftada 2-3 defa yaklaşık 15 dakika sadece elinizi güneşte tutmanız bile gerekli D vitamini sentezi için yeterlidir. Böylece, fazla güneş ışınına maruz kalmaz ve cildinize zarar vermezsiniz.

Güneş koruyucu krem uygulamasını giyinmeden önce gerçekleştirin. Giyindikten sonra, kol, dekolte gibi güneşe maruz kalan bölgelere krem uygulamada zorlanabilirsiniz.

Güneş ışınları bulutlardan geçebilir. Bu nedenle sadece güneşli günlerde değil, bulutlu havalarda da güneş koruyucu kreminizi kullanmalısınız.

Cilt üzerinde, çevresel faktörlere karşı doğal bir koruyucu tabaka bulunur. pH değeri 5.5 olan bu doğal tabakanın sağlıklı kalması için aynı pH değerine sahip ürünler kullanmalısınız. Bu yüzden, güneş kreminizin de pH değeri 5.5 olmalıdır.

Fondöten, BB krem gibi makyaj ürünlerinin bazıları SPF’li olabilir. Siz yine de yeterli koruma için, güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Güneş kremlerinin ömrü bir yıldır. Bir yıl sonra etkileri azalır. Bu nedenle, kullandığınız ürünün tarihine dikkat edin. Her yıl yeni bir güneş kremi almaya çalışın.

Gün içinde çok terliyorsanız, suya dayanıklı güneş kremi tercih etmelisiniz. Yaz günlerinde güneş kremini çantanızdan çıkarmayın. Arada tazelemeniz gerekebilir.

Güneş kremini dışarı çıkmadan en az 20 dakika önce uygulamalısınız. Çünkü, kremin etkisini göstermesi için biraz beklemeniz gerekir.

Güneşten korunmanın yollarını öğrendiniz.