Anasayfa » Mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir?
Beslenme Sağlık

Mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir?

Mide bulantısıyla, mide kendini boşaltma ihtiyacı duyar. Bunun sonucunda ise kaslar kasılır ve kusma yaşanır. Mide bulantısı ve kusmayı gidermek için evde hazırlayabileceğiniz doğal reçeteler mevcuttur. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere, mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir sorusunun cevabını veriyoruz.

Kusma sürekli yaşanıyorsa, bir virüs ya da bir hastalığın belirtisi olabilir. Sindirim sisteminde bulunan bakteriler ve parazitler, mide bulantısına, kusmaya ve ishale yol açar. Kusmanın diğer nedenleri ise, aşırı alkol tüketimi, soğuk algınlığı, hamilelik, aşırı kafeinli içecek tüketimi, fazla yemek, migren ve araç tutması olabilir. Mide bulantısı ve kusmayı gidermek için ilaca sarılmadan önce doğal çözümlerden faydalanabilirsiniz. İşte mide bulantısı ve kusmaya iyi gelen doğal çözümler…

Limon ve portakal

Mide bulantısı ve kusmayı gidermek için, ılık su içerisine birkaç damla limon sıkarak tüketebilirsiniz. Eğer araç tutmasına bağlı bir mide bulantısı yaşıyorsanız limonu koklamayı deneyin. Bir dilim portakalın üzerine bir miktar tuz döküp yemek de bulantınıza iyi gelecektir.

Zencefil ve fesleğen çayı

Bir miktar taze zencefil ve birkaç adet fesleğen yaprağını yaklaşık 3 bardak suda kaynatın. Ateşten aldıktan sonra 10 dakika kadar bekletin ve içerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek için. Bu karışım sayesinde, mide bulantınızın geçtiğini göreceksiniz.

Kimyon ve Türk kahvesi

Bir çorba kaşığı bal, bir tutam Türk kahvesi ve kimyonu karıştırın ve yavaş yavaş tüketin. Bu şekilde tüketmek zor gelirse, bir bardak sıcak süt ile Türk kahvesi ve kimyonu karıştırarak içebilirsiniz.

Nane çayı

Mide bulantısı ve kusma için en iyi ve en bilinen çözümlerden biri nanedir. Nane yapraklarını kaynatıp süzdükten sonra suyunu içebilirsiniz. İçine bir miktar zencefil ekler daha etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.

Kusma, vücutta su kaybına neden olur. Bu nedenle, kustuktan sonra bir bardak su tüketmeye çalışmalısınız. Ancak, suyu küçük yudumlar şeklinde tüketin. Aksi takdirde, mide bulantısı ve kusma yeniden yaşanabilir.

Kola, çay gibi içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü, mide kusmanın ardından kendini toparlamalı ve asit dengesini bulmalıdır. Bu da biraz zaman alır.  belirli bir süre alır. Eğer bu içecekleri tüketirseniz, midenin dengesini tümden alt üst edebilirsiniz.

Çocuklarda kusmaya ne iyi gelir?

• Eğer çocuğunuz kusuyorsa, kustuktan hemen sonra bir şeyler yedirmeye çalışmayın. En az bir saat mide boş kalmalı ve dinlenmelidir.

• Kustuktan sonra bir çay bardağı veya yarım çay bardağı su verebilirsiniz.

• Su verdikten sonra tekrar kusma olmazsa, yarım çay bardağı daha su verebilirsiniz.

• Midesi biraz dinlendikten sonra azar azar kraker, çorba veya komposto tüketebilir.

• İlk verdiğiniz suyun ardından tekrar kusma yaşanırsa yiyecek bir şey vermemeye dikkat edin. Kusma bir türlü geçmek bilmezse, çocuğunuzu mutlaka bir doktora göstermelisiniz.

Mide bulantısı ve kusma, bir hastalığın belirtisi olabilir. Eğer kusma sürekli yaşanan bir sorun haline geldiyse, bir enfeksiyon durumu, zehirlenme ya da sindirim sistemi iltihaplanması ihtimaline karşı mutlaka bir doktora görünmelisiniz.