Anasayfa » Doğumdan sonra gevşemiş karından kurtulmanın yolu
Güzellik

Doğumdan sonra gevşemiş karından kurtulmanın yolu

Evet, doğurdunuz. Dünyalar güzeli bebeğiniz kucağınızda ama ekstradan gelen kilolar da kalçanıza, kollarınıza ve karın bölgenize sinsice yerleşmiş durumda. “Emzirince hepsi gider” diyenleri dinlediniz ve aradan geçen altı-yedi ay içinde anladınız ki emzirirken iştah da arttıkça artıyor. Üstelik lohusalık süresince birtakım şehir efsaneleri yüzünden bol şekerli kompostolar içtiniz. Bebeğinizi ziyarete gelenlerin getirdiği kekleri börekleri hüplettiniz. Uykusuz kaldığınız için metabolizmanız da yavaşladı. Emzirince kilo vereceğiniz yerde daha da almaya başladınız. Emzirirken kilo verenleri duydunuz tabi ama onlar zaten hamile kalmadan önce de aşırı zayıflardı muhtemelen. Metabolizma aynı zamanda vücudunuzun süt üretmesi için de yağları depoluyor. “Peki karın bölgesindeki gevşeklik ve yağlar için ne yapacağız?” diye soruyor takipçilerim. Yemeyeyeceksiniz. Yok yahu, aç kalın demiyorum. Sadece yediklerinize biraz dikkat edin diyorum. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi. Karbonhidrat ve şekerden uzak durun. Bu arada bebeğinizi kaliteli karbonhidrattan esirgemeyin. Karabuğday ve yulaf kepeği yiyebilirsiniz. Çok da lezzetlidir. Özellikle beyaz unu kesmeniz hem sizin hem de bebeğinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacak ve yersiz açlık krizlerine girmenizi engelleyecektir. Bunu tabii ki uzmanlar çok daha iyi açıklar ama siz de karbonhidratların fazla tüketiminin kan şekerini yükseltiğini, bunun da kilo fazlası olan kişilerde insülin direncinin düşmesine sebep olduğu biliyorsunuz artık.

Karın bölgesindeki inatçı yağların erimesi için meyvelere bile bir süre ara verin derim. En azından çok şekerli olanlara… Kiraz, erik, çilek gibi meyveler tamam da, kayısı, incir ve muz gibi şeker oranı yüksek meyvelerden uzak durun. Diğerlerini ölçülü miktarda tüketin. İşlenmiş şeker ve unu hayatınızdan çıkardığınızda bile vücudunuzdaki değişime inanamayacaksınız. Bunun yanında internetten rahatça bulacağınız dört karın egzersizini aksatmadan günde sadece 10-15 dakika, yirmişer tekrar yaparsanız o inatçı karın bölgesi yağlarından ve gevşek göbekten kurtulacaksınız. Nereden mi biliyorum? Ben aynen öyle kurtuldum. Özellikle sezaryen doğumdan sonra kadınlar karın egzersizlerine başlamak konusunda çekimser davranır. Altı hafta… Eğer dikişlerle ilgili bir sorun yoksa, bazen ameliyat sonrasında beklenmeyen durumlar olabiliyor. O nedenle altı haftanın sonunda hafif karın egzersizlerine başlamak etkili olacaktır. Bir takipçim dört ay geçmesine rağmen dikiş yerlerinin sızladığını söylemişti. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmek gerekir. Dikişe bağlı fıtık ya da daha ciddi bir durum olabilir.

Zararı yok, bilakis faydası var bu egzersizlerin. Ne kadar erken başlarsanız o kadar çabuk kurtulursunuz. Güzel şeyler emek ister hanımlar. Bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Biraz gırtlağı tutup, günde 15-20 dakika egzersiz yapınca her şey eski haline dönüyor. Tabii bir spor geçmişine sahipseniz çok daha kolay oluyor. Bence hamile kalmadan önce mutlaka iyi bir beslenme ve egzersiz programına başlamak en doğrusu. İsterseniz Akasya Ana YouTube kanalımdan pilates hocam Elif Kırlangıç ile çektiğimiz “Karın Egzersizleri” videosundan da faydalanabilirsiniz. Yerde sırtüstü uzanarak yapabileceğiniz dört temel karın hareketi gösterdik. Çok uzun bir süre değil, sadece iki ay sonra, yani yaz bitmeden mayodan tekrar bikiniye terfi edeceksiniz. Size bunun garantisini veriyorum.