Anasayfa » Erken Menopoz ve Sebepleri
Sağlık

Erken Menopoz ve Sebepleri

Menopoz kadınların korkulu rüyası haline geldi. Özellikle son yıllarda ülkemizde menopoz sıkıntısı yaşayan kadınların yanı sıra, erken menopoz şikâyetleri de çoğaldı. Erken menopozda ilaç tedavisinin dışında, psikolojik tedaviler de uygulanıyor.

Peki, erken menopoz nedir? Sebepleri ve belirtileri nelerdir?

Erken menopozu; kadınların 40 yaşından önce, adet kanamalarının kesilmesi olarak tanımlayabiliriz. Dünya genelinde kadınların menopoza girme yaşları 50 ve civarı olurken, ülkemizde bu yaş ortalaması 40’a kadar düştü. Erken menopozun nedeni ise tam olarak bilinemiyor. Ama yumurtalıkların östrojen üretememesi durumunda menopozun yaşandığı bilimsel bir gerçek olduğunu belirtelim.

Ülkemizde hemen hemen yüz kadından 3’ünde erken menopoz görülüyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi erken menopozun kesin olarak bilinen bir sebebi yok. Ancak genetik etken önemli bir faktördür. Annesi, teyzesi, anneannesi gibi birinci dereceden akrabalarında erken menopoz görülen kadınların, yüzde sekseninde erken menopoz problemi yaşanıyor. Erken menopozun belirtilerini ise şöyle sıralayabiliriz.

Adet düzensizliği bu belirtilerin başında geliyor. Bu düzensizlik iki adet süresinin arasının kısalması olarak kendini gösterir. Yumurta kesesi sayısı da diğer bir belirtidir. Yaşa uygun olmayan kese sayısı size erken menopoz hakkında bilgi verebilir. Bu sebeple yılda en az bir kez jinekoloji muayenesi yaptırmalısınız. Kendinizin fark edebileceği belirtiler ise; vücudunuzun östrojen üretiminin bitmesi sonucunda hissedeceğiniz sıcak basmaları, vajina derisinde incelme ve ilişki sırasında yanma-ağrı gibi problemlerdir.