Anasayfa » Gut Hastalığından Korunmak İçin Her Gün Türk Kahvesi İçin
Sağlık

Gut Hastalığından Korunmak İçin Her Gün Türk Kahvesi İçin

Geleneksel içeceklerimizin başında kırk yıl hatırıyla Türk kahvesi geliyor. Türk kahvesinin herkes tarafından bilinen metabolizmayı hızlandırma, dikkati artırma, antioksidan deposu olma gibi özelliklerinin yanı sıra gut hastalığına karşı da koruyucu olduğu ortaya çıktı. Gut hastalığı nedenleri arasında; obezite, aşırı alkol tüketimi, aşırı kırmızı et tüketimi gibi sebepler sayılabilir. Bu hastalıktan korunmak içinse günde 2 ya da 3 fincan Türk kahvesi tüketilmesi öneriliyor.

Gut hastalığı; ürik asit seviyesinin yükselmesi ile oluşur. Ürik asit seviyesi normal düzeye indirilebilirse ataklar önlenebiliyor. Bu rahatsızlık, beslenmeye özen göstermekle önemli düzeyde tedavi edilebiliyor.  Sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenerek hastalıktan korunmak da mümkün… Çünkü yanlış beslenme, aşırı alkol tüketimi, kronik böbrek rahatsızlıkları, yüksek oranda mısır şurubu içeren içeceklerin fazlaca tüketilmesi gut hastalığı riskini artırıyor.

Her Ürik Asit Yüksekliği Gut Hastalığı Mı?

Gut hastalığı, ürik asit yüksekliği ile kendini belli eder ancak her ürik asit yüksekliği için gut hastalığıdır denilemez. Gut hastalığı nedenleri arasında sayılan; obezite, yüksek şeker oranlı yiyecekler ve aşırı alkol tüketimi gibi sebepler de her zaman gut hastalığı için bir neden değildir. Bunlar yalnızca hastalığa yakalanma riskini artırır. Bunlardan uzak durarak gut hastalığına karşı önlem alınmış olur.

Ürik asit yüksekliği her zaman gut sebebi değildir demiştik. Ancak ürik asit yüksekliğinin süresi uzadıkça gut riski de giderek artar. Bunun bilince olarak korunma önlemleri almak doğru olacaktır.

gut hastalığından korunmak

Gut Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi gut hastalığının sebeplerine karşı önlem alarak hastalığın oluşma riskini en aza indirmek mümkün. Beslenmenin düzene sokulması, C vitamini açıcından zengin bir beslenme şeklinin benimsenmesi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra ürik asit seviyesini yükselten früktoz içerikli içecekleri tüketmemek en doğru olan korunma yolu olacaktır.

Gut hastalığı nedenleri arasında sayılan alkol tüketiminin, aşırı asitli içecek ve portakal suyu tüketiminin azaltılması da önemli bir tedbirdir.

Tüm bunların yanı sıra günlük düzenli olarak içilen sade ya da az şekerli Türk kahvesi, içeriğindeki maddeler sayesinde gut hastalığından korunmak için yardımcı olacaktır.