Anasayfa » Hamileler kahve içebilir mi?
Beslenme Sağlık

Hamileler kahve içebilir mi?

Kahve öyle ayrı bir lezzet ve ayrı bir keyif ki vazgeçilmiyor. Güne başlarken, yemek sonrasında, arkadaşlarla sohbette, yoğun bir günün ardından içilen bir fincan kahvenin tadına doyum olmuyor. Üstelik kahvenin sağlığa sayısız faydası da bulunuyor. Hamilelerin tıpkı her yiyecek ve içeceği olduğu gibi kahveyi de ölçülü tüketmeleri gerektiğini hatırlatan Uzman Diyetisyen Ayşegül Bahar konu hakkında bilgi verdi.

Hafızayı güçlendiren, konsantrasyonu artıran kahve; karaciğer yağlanmasını ve tip 2 diyabet riskini azaltıyor, safra taşı oluşumunu engelliyor. Hazmı kolaylaştırıyor, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor. Metabolizmayı ve yağ yakımını da hızlandırıyor.

Anne adayları rahatlıkla günde 1-2 fincan kahve içebilir. Ancak benim önerim kafeinsiz yani decaf kahve içmelerinden yana… Böylece “Acaba çok mu kahve içtim? Çok mu kafein aldım” gibi soruları da kafalarından atabilirler.

Kafein miktarı azaltılan decaf kahvenin lezzet olarak normal kahveden de bir farkı bulunmuyor. Yani anne adayları kahvelerini yine keyifle yudumlayabilirler.