Anasayfa » Isla Bonita Porto Riko Adasında Gezilecek Yerler
Yaşam

Isla Bonita Porto Riko Adasında Gezilecek Yerler

İsla Bonita (güzel ada) Porto Riko’ da son derece güzel gezilecek yerler vardır.  Özellikle de tekne turlarında kaliteli vakit geçirebilir ve denizi yakından keşfedebilirsiniz. Okyanusta keyifli ve görkemli manzaralar eşliğinde ruhunuzu dinlendirmeye ne dersiniz?

Karayip’ler Adasında yer alan Porto Riko, doğanın bizlere sunduğu mucizelerden biri. Hayran kalacağınız birbirinden güzel yerlere sahip olan bu bölgede, harika fotoğraf karelerine yer vermeye hazır olun. Uzun süre etkisinde kalacağınız Porto Riko hakkında bir gezi rehberi oluşturmaya başlayalım ve bu muhteşem yere hep birlikte yolculuk yapalım.

Porto Riko Haritada Nerededir?

Kuzey Amerika’nın kıtasında yer alan isla bonita Porto Riko ülkesi her yıl binlerce turist ağırlamaya devam ediyor. Görenleri kendine hayran bırakan ve âdeta hafızalara kazınan Porto Riko’nun başkenti, San Juan’dır.

Porto Riko ABD’ye bağlı olan Karayip’ler Adası’nın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Özellikle de doğa gezgincilerinin ilgi alanına hitap eden, Porto Riko adaları, plajları ve ormanları ile görülmeye değer nadir yerlerden bir tanesidir.

Neler Var?

Porto Riko’ da Hangi Dil Konuşulur?

İlk olarak Porto Riko, Taino kökenliydi. Ancak İspanya’nın işgalinden sonra İspanyolca ve İngilizce dili en çok konuşulan diller arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Türkiye’den Porto Riko’ya Vize Gerekiyor Mu?

Kim kendini tamamlayacak bir adaya yolculuk etmek istemez ki? Bir çok Türk vatandaşı da bu mükemmel yeri bir an önce keşfetmek için Türkiye’ den Porto Riko’ya vize gerekir mu? Sorusuna cevap arıyor. Bu sorunun cevabını merak eden binlerce kişi için Porto Riko’ya vizesiz giremeyeceklerini önemle vurgulamak istiyoruz.

Porto Riko İklimi Ve Hava Durumu

Porto Riko’nun iklim koşulları bilmeyenleri biraz şaşırtabilir. Genellikle sıcak ve nemli havaya sahip olan Porto Riko’da tüm yıl yaz ayı tadında yaşanır. Ancak sık sık özellikle de Ekim ve Mayıs ayları arasında yağışlı bir hava hakimiyet sürmektedir.

Tropikal yağmur ormanı, rüzgarın hızına göre sıcaklık etkisini çok çabuk kaybedebilmektedir. Ancak genel olarak sıcak bir iklime sahip olan Porto Riko, tatil alanları temsil eden muhteşem bir adadır.

Porto Riko’nun Neyi Meşhur?

Porto Riko denilince bir çoğumuzun aklına müzik kültürü gelmektedir. Müzikal etkilerde önemli bir yere sahip olan Porto Riko, müzik kültürünü en iyi şekilde temsil etmektedir. Özellikle de salsa dansıyla ünlü bir ülke olan Porto Riko’da ruhu doyasıya beslemek mümkün.

Porto Riko’ya Hangi Aylarda Gidilir?

Porto Riko’yu merak eden ve gitmek isteyen herkesin ortak bir sorusu da hiç şüphesiz ki “ Porto Riko’ya hangi aylarda gidilir? “

Porto Riko’ya gitmeden önce yağışlı ve fırtınalı bir döneme rastlamamak oldukça önemlidir. Çünkü Porto Riko’yu keşfetmek için bol bol zamana ihtiyacınız olacak. Böylesine harika olan bir diyarı gezmenize fırtınanın ve yağmurun maf etmesini elbette ki hiç kimse istemez. Öyleyse Porto Riko’ya hangi mevsim gidilmeli, hep birlikte öğrenelim.

Porto Riko’da yıl boyunca yağmur ile karşılaşabilirsiniz. Ancak daha çok kasırgalara maruz kalmamak için Ağustos ve Eylül aylarında seyahat etmenizi pek önermiyoruz. Ayrıca Porto Riko’da en kaliteli ve muhteşem tatil planını Aralık ve Mart ayları arasında gerçekleştirebilirsiniz.

Porto Riko’da Siyasi Durum Nedir?

Porto Riko ABD’nin topraklarında belirsiz bir yere sahiptir. Ülkenin ekonomisi vali yönetmektedir. Yani Porto Riko aslında egemen bir ulus değildir. Bu belirsizlikte Porto Riko bazı haklardan yoksundur. Örneğin ABD başkanlık seçimlerinde temsilcilerini asla seçemezler ve oy kullanamazlar. Ancak çoğu da gelir vergisine tabi tutulur.

Porto Riko’da Ekonomik Durum Nedir?

Porto Riko’nun ekonomik durumunu ilaç, turizm, tekstil, petrokimya, finans, otelcilik, elektronik ve gayrimenkul temsil etmektedir. Üstelik adada gösterilen faaliyetlerin federal vergilere yan kuruluşlar tarafından tabi tutulması da,  adanın ekonomisini bir hayli sarsmaya yetiyor. ABD ile kıyaslandığında Porto Riko, ABD’ nin en yoksul eyaletinden çok daha yoksuldur.

Porto Riko’nun Din Ve İnancı Nedir?

Porto Riko’nunilk yerlileri Kızılderililer idi. 1493 yılında ise beyazlar tarafından bu ada keşfedildi. İlk adı San Juan Bautista olan adanın şu anki adı Porto Riko’dur. Porto Riko’nun çoğu Hristiyanlık (Katolik) dini üzerine inanç göstermektedirler.

Porto Riko Mutfağında Neler Var?

Lezzetli yemeklere ev sahipliği yapan, damaklarda lezzet akışı uyandıran Porto Riko mutfağı, bir çok ülkede de büyük bir lezzetle sevenleriyle buluşturulmaya devam ediyor.

Porto Riko’da yemek kültürü daha çok otlar, tahıllar, baklagiller, sebzeler, kümes hayvanları, meyveler, acı sos, çeşniler,  deniz ürünleri ve tropikal yumrular üzerine kurulmuştur. Yemek çeşitleri arasında ise ulusal yemekler, mezeler, börekler, kahvaltılıklar ve özel Noel yemekleri yer almaktadır.

Porto Riko’nun en meşhur yemeklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Lechon
  • Mofongo
  • Asopoa
  • Pina Colada
  • Quesitos
  • Budin de pan con coco
  • Alcapurria
Porto Riko Mutfağında Neler Var

Porto Riko Festivali

  • Casals Festival; 1956 yılından bu yana kurulan bir klasik müzik festivalidir. Şubat ve Mart aylarında düzenlenen bu festival her yıl bir çok kişiye ev sahipliği yapmaya devam ediyor.
  • Heinekenn Caz Festival; Mayıs ve Nisan aylarında boy gösteren konser serisinin, profesyonel müzisyenler tarafından sergilenmesidir.
  • Dünya Salsa Kongresi; Her yıl Haziran aylarında düzenlenen Salsa Kongresi sayesinde bir çok kişi eğlenceli bir şekilde salsa eğitimi alarak, tecrübeli eğitmenler ile bir araya gelirler.
Porto Riko Festivali

Porto Riko’da Gezilecek Yerler Neresidir?

Eşsiz bir güzelliğe sahip olan Porto Riko’da birçok gezilecek yerler var, muhteşem yerleri görmek mümkün. Gezip gördüğünüz zaman hafızanıza kazınacak Porto Riko’nun en çok tercih edilen ve beğenilen gezilecek yerlerini  sizler için şöyle sıralayabiliriz;

Porto Riko: Old San Juan

Porto Riko’nun en çok beğenilen yerleri arasında ilk sırada olan Old San Juan, oldukça keyif alacağınız yerlerden bir tanesidir. Doğanın size armağan ettiği yemyeşil düzlüklerin ve masmavi okyanusun arasında kendinizi harika hissedeceksiniz. Bu anları unutulmaz kılmak için bol bol fotoğraf çekerek hep hatırlamanızı öneriyoruz.

Porto Riko: Condado

Eğer sizin de lüks mekanlara bir zaafınız varsa, Condado ’nun lüks otellerinden, muhteşem kafelerinden ve inanılmaz lezzetler sunan restoranların dan yararlanabilirsiniz. Condado’ da en çok tercih edilen plajlar arasında La Concha Beach , Playite del Condado, Caribe Hilton ve Escambron Plajları yer almaktadır. Üstelik yeme içme gibi farklı tesisler ile de hizmet sunan bu plajlar, her yıl bir çok kişinin ilk seçenekleri arasında boy gösteriyor.

Porto Riko Condado

El Yunque

Belki de Porto Riko’nun en gözde alanlarından biri olan El Yunque, oldukça meşhur bir yağmur ormanıdır. Zararsız hayvanlar eşliğinde kuş sesleri ve şelale sesleri ile huzur bulabilirsiniz.

Porto Riko El Yunque

Vieques Adası

Eşsiz bir gezi için Vieques Adası’nı tercih edebilirsiniz. Bu adada en kaliteli plajları, atları ve bio bay deneyimini bulabilirsiniz.

Porto Riko Vieques Adası

Fajardo

Porto Riko’nun tekne gezilerinin düzenlendiği harika bir limandır. Bu liman ziyaretçilerine inanılmaz anlar yaşatıyor.

Porto Riko Fajardo

Rincon

Porto Riko’nun popüler bir sahil kasabasıdır. Doyumsuz bir görsellik şöleni için Rincon’u mutlaka görmeniz gerekir.

Porto Riko Rincon

Arecibo

Porta Riko’nun kuzey kıyısında bulunan bir şehirdir. Burada dünyanın en büyük teleskopu bulunmaktadır.