Anasayfa » Kadın Dayanışması Nedir? Sığınaklar Nasıl Olmalı?
Yaşam

Kadın Dayanışması Nedir? Sığınaklar Nasıl Olmalı?

Aslında erkeklerin kadınlara yaptığı haksızlıktan doğan bir konudur kadın dayanışması. Erkekler tarafından kadınlara yapılan her türlü haksızlığa kadınların birlik olup dayanışma içerisine girmesine denmektedir. Kadın dayanışması günümüzde birçok örnek ile karşımıza çıkmaktadır. Aslına bakarsanız keşke kadınların dayanışma içerisine gitmesine gerek kalmasa ya da kalmayacağı kadar güzelleşse dünya. Ama anlayışsız ve kaba saba erkeklerden geçilmediği için kadınlar da çareyi birbirlerine sahip çıkarak dayanışma yaparken bulmaktadırlar. Kadın fiziken olmasa bile akıl olarak erkeklerden çok daha üstündür. Erkeklerde karşılaştıkları bu zeka ile baş edemedikleri zaman çözümü kadınları aşağılamakta buluyorlar. Hal böyle olunca da İster istemez kadın kadının halinden anlayarak savunmaya geçiyor ve ortaya kadın dayanışması çıkıyor. Sığınaklar her kadının sığınabildiği, güvenilir, sağlam ve çok güvenlikli bir yer olmalı.

Kadın Dayanışma Merkezi Nedir?

Makalemizin bu kısmında kadın dayanışması nedir ve merkezleri nasıl olmalıdır gibi ufak bilgileri paylaşacağız sizlerle. Erkeklerin kadınları hor görmesinden ve bundan dolayı kadının kadını savunmasından gelen temel bir davranışa günümüzde kadın dayanışması denmektedir. Keşke kadınların bu denli hor görüldüğü bir dünyada yaşamasaydıkta kadın dayanışması diye de bir şey olmasaydı değil mi? Kadın dayanışma merkezi nedir diye soracak olursanızda yine hor görülen, şiddet gören, psikolojik şiddet gören, maddi şiddet gören tüm kadınlarımızın gerekli destek alabildikleri yerdir. Kadın sığınma evlerine misafir kabul edilmemektedir. Eğer çocukları var ise onlarla gidebilecekleri bir yerdir. Kadın sığınma evlerinde cep telefonu kullanmak yasaktır. Keşke kadına şiddete hayır desek ve böyle yerlere hiç gerek kalmasa. Kadınların daha mutlu olabildiği, korkmadan, biryerlere sığınma ihtiyaçları olmadan yaşama şansları olabilse.

Kadın Dayanışma Merkezi Nedir

Kadın Sığınma Merkezleri Nasıl Olmalı?

Bizce kadın sığınma merkezleri son derece güvenli olmalıdır. Üst düzeyde güvenlik kendilerini güvenli hissetmelerinde büyük etken sağlayacaktır. Nasıl olmalı derseniz ilk sırayı güvenlik önlemleri almaktadır. Ardından konforu, rahatlığı gibi maddeler eklene bilmektedir. Kadın sığınma evlerinde güven de oldukça önemli bir maddedir. Her ne olursa olsun zaten güveni sarsılmış bir kadın ile karşılaşılacağı için kadınlar güvenmekten başka bir şey istemeyeceklerdir. Umarız birgün bu tür yerlere aşka ihtiyaç duyulmayacağı bir dünyaya merhaba diyebiliriz. Biz var olduğumuz sürece kadına şiddete hayır demeye ve koşullar he olursa olsun mağdur kadınlarımızın yanında olacağız.

Kadın Sığınma Evi Ne İş Yapar?

Hangi kadın olursa olsun tek istediği şey sevilmektir. Kendisini değerli hissetmek istemektedir. Her insanın isteyeceği gibi. Sığınma evi her türlü şiddete maruz kalan kadınların sığındığı bir yerdir. Ne yazık ki ülkemizde şiddete maruz kalan kadınlar var ve bu şiddete maruz kalan kadınların da sığınacakları yerlere de kadın sığınma evleri denmektedir. Dikerseniz kadın sığınma evleri ne iş yapar maddeler halinde inceleyelim.

  • Kadın sığınma evleri şiddete maruz kalan kadınlar için mücadele etmektedirler.
  • Şiddet gören kadınların varsa çocuklarıyla birlikte sığındıkları yerdir.
  • Kadınların korunmasında büyük destek gösterirler.
  • Tekrar güvenlerinin yerine gelmesi adına psikolojik destek görmelerinde yardımcı olurlar.

Sığınma Evlerinde Kaç Gün Kalınır?

Ülkemizde bu tür yerlere sığınma ihtiyacı duyan ne yazık ki birçok kadın bulunmaktadır. Hal böyle olunca kadın sığınma evlerinde belirli bir süre kalınabilir. Kadın sığınma evinde kaç gün kalınır merak ediyorsanız makalemizin devamına göz atabilirsiniz.  Kadın sığınma evlerinde kalma süresi her kadının 6 ay ile sınırlıdır. Daha fazla kalabilmesi için özel durumları olması gerekmektedir. Sosyal hayata tekrar uyum sağlayabilmeleri adına kadınlara tüm destek verilmektedir. Hiçbir kadın şiddet görmeye maruz kalmamalı ve artık ülkemizde bu tarz yerlere gerek duyulmamalı.

Sığınma Merkezine Başvuru Nasıl Yapılır?

Makalemizin bu kısmında kadın dayanışma merkezine başvuru herkes yapabilir mi ve nasıl yapılır bu konuya değineceğiz. Kadın sığınma merkezlerine başvuru yapmak İçin sosyal hizmetler müdürlüğüne ya da acil bir durum halinde Emniyet Müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir. Sığınma merkezlerine başvuru yapmak İçin herhangi bir belge götürmeye gerek yoktur. Fiziksel veya psikolojik baskı gören her kadının başvurabileceği bir yerdir kadın sığınma merkezleri.

Son olarak

Kadınlar şiddet görmeyi asla hak etmezler. Bizler mağdur olan ve olma olasılığı olan her kadının arkasındayız. Kadınları mağdur değil güçlü göreceğimiz bir dünya da yaşamak dileği ile.