Anasayfa » Karaciğer dostu 12 süper besin
Beslenme Sağlık

Karaciğer dostu 12 süper besin

Karaciğer, vücut fonksiyonlarının işleyişinde önemli rol oynar. Günümüzde, karaciğer yağlanması ve buna bağlı hastalıklar son derece yaygındır. Bu hastalıkları önlemek ve karaciğer sağlığını korumak adına sağlıklı beslenmek gerekir. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için, karaciğer dostu besinleri listeledik. Bu besinleri, mutfağınızdan eksik etmeyin ve sağlıklı bir bedene sahip olun!

Karaciğere iyi gelen besinler nelerdir?
Sağlıksız beslenme, hava ve su kirliliği, karaciğerde toksin birikimine ve hasara yol açar. Karaciğerde meydana gelen hasarlar, yorgunluğa, gaz ve şişkinlik problemlerine, sivilcelenmeye, cilt sorunlarına hatta siroz, karaciğer iltihabı ve kanser gibi ciddi hastalıklara neden olur. Bunları önlemek adına, vücudu toksinlerden arındıran besinler tüketmek ve sağlıklı yaşamı benimsemek gerekir. Toksinlerden kurtulmaya yardımcı olan besinlerle sağlıklı bir karaciğere sahip olabilirsiniz. İşte karaciğer dostu 12 süper besin…

Yaban mersini
Yaban mersini, polifenol adında bir madde içerir. Bu madde, karaciğerin yağlanmasını önler. Obezite ve yüksek kolesterole iyi gelir. Polifenol içeren besinlerden bazıları, bitter çikolata, kırmızı erik ve zeytindir.

Kırmızı pancar

Kırmızı pancar, içerdiği pektin ve betain maddeleri sayesinde, karaciğeri hatta tüm vücudu toksinlerden arındırır. Aynı zamanda, lif bakımından zengin olduğu için sindirim sistemiyle ilgili sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kırmızı pancar, demir, çinko, magnezyum ve kalsiyum kaynağıdır.

Yulaf ezmesi
Yulaf ezmesi, lif içeren ve karaciğer fonksiyonlarını düzenleyen bir besindir. Kahvaltılarda tüketeceğiniz yulaf ezmesi, uzun süre tok kalmanızı ve enerjik hissetmenizi sağlar. Kilo vermek ve yağlanmadan kurtulmak isteyenler için sağlıklı bir tercihtir.

Yeşil yapraklı sebzeler
Ispanak ve brokoli başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler, karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu sebzeler, antioksidan özelliklere sahiptir. İçerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde, vücudu hastalıklara karşı korurlar.

Enginar
Enginar, yüksek miktarda potasyum, kalsiyum ve manganez, A, B1 ve C vitaminleri içerir. Karaciğeri temizlemesinin yanı sıra safranın kolay akışını sağlar. İçerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra, ciarin adlı maddeye de sahip olan enginar, karaciğer, safra kesesi, böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım yardımcı olur.

Elma
Elma, lif bakımından zengindir. Pektin adındaki madde sayesinde, damarlarda toksin birikimini önler. Bağırsakları çalıştırmaya yardımcı olur. Karaciğeri sağlığı için son derece faydalı bir meyvedir.

Sarımsak
Sarımsak, allisin ve selenyum adında birleşenlere sahiptir. Selenyum, vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olan antioksidan bir mineraldir. Allisin de bağışıklık sistemini güçlendirerek karaciğerin yükünü hafifletir. Yemeklerinizde sıkça sarımsak kullanarak karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Limon
Limon, vitamin ve antioksidan bakımından son derece zengindir. Vücudu toksinlerden arındırır ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Asidik yapısı sayesinde de vücudun pH dengesini düzenler. Ayrıca, vücuda enerji verir ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Zencefil
Zencefil, birçok hastalığa iyi gelen şifa kaynağı harika bir besindir. Alkolün neden olduğu karaciğer yağlanmasını önler, toksinlerden arındırır. Vücut direncini artırarak, hastalıklara karşı korur. Zencefili taze olarak salatalara ve yemeklere ilave ederek, çayını demleyerek tüketebilirsiniz.

Lahana
Lahana, glukozinotlat adında bir madde içerir. Glukozinotlatlar, karaciğeri zararlı kimyasallara karşı korur ve onların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca, lahana içerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Lif oranı yüksektir ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Kahve
Kahvesiz yapamıyorsanız size güzel bir haberimiz var! Günde 2-3 fincan kahve tüketmek, karaciğerde oluşabilecek hasarları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca bazı araştırmalar, karaciğer kanseri riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Yeşil Çay
Yeşil çay, ketaşin adında antioksidan bir madde içerir. Yapılan araştırmalar, kateşinin kansere karşı vücudu koruduğunu ortaya koymuştur. Özellikle sıcak tercih edilen yeşil çay daha fazla ketaşin içerir. Bu nedenle, karaciğer sağlığı üzerindeki olumlu etkileri daha fazladır.

Su
Su, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazıdır. Gün içinde, yüksek kalorili ve şekerli içecekler tüketmek yerine bol su içmek gerekir. Yeterli miktarda su tüketmek, metabolizmanın düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kilo vermenizi kolaylaştırır.