Anasayfa » Masabaşı çalışanlar için 8 adımda tüm vücudu rahatlatmanın yolu
Sağlık Yaşam

Masabaşı çalışanlar için 8 adımda tüm vücudu rahatlatmanın yolu

Kovid-19 salgını yüzünden birçok şirketin home office çalışma sistemine geçmesiyle birlikte evde daha fazla zaman geçirir olduk. Hal böyle olunca uzun saatler bilgisayar başında bulunanlar da kronik sırt, bel, omuz ağrılarından şikayet eder duruma geldi. Spor ve Egzersiz Uzmanı Burak Kulaksız, 5 dakikayı geçmeyen basit antrenman hareketleriyle bu durumun önüne geçilebileceğini açıkladı. İşte herkesin oturduğu yerde kolaylıkla uygulayabileceği 8 adım…

1- Oturun ve omuzlarınızı gevşetin. Başınızı sağa doğru eğerek kulağınızı sağ omuzunuza yaklaştırın.

2- Sağ avuç içinizi başınızın sağ tarafına yerleştirin. Elinizi ve başınızı diğer yana doğru yatırın ve derin nefes alın. Nefesinizi tutun ve sertçe itmeye devam edin.

3- Nefesinizi yavaşça ve tamamen verirken elinizi bırakın ve başınızı sağ omzunuza doğru yaklaştırın. Bunu iki kez daha tekrar edin.

4- Uygulamayı sol tarafınızda üç kez tekrarlayın.

5- Başınız düz olacak şekilde parmaklarınızın iç taraflarını başınızın iki yan alta tarafındaki kemiklerin üzerine yerleştirin. Derin nefes alın ve parmaklarınızla birlikte başınızı izometrik (görülebilir bir eklem hareketi olmaksızın sadece kas kasılmasının olduğu statik egzersiz) olarak itin.

6- Ellerinizi kucağınıza bırakın ve ağzınızdan nefes verirken çenenizi acın. Ağızınızdan derin nefes alırken çenenizi öne doğru, alt dişlerinizi de üst çenenize doğru uzatın. Nefesinizi verin, ağzınızı acın ve çenenizi gevşetin.

7- Çenenizi bir kez daha gerin. Nefesinizi verirken başınızı göğsünüze doğru düşürün.

8- Derin bir nefes alın, parmaklarınızın iç taraflarıyla başınızı yukarı yöne doğru itin, bu arada başınız aşağı düşmeye devam edecektir. Nefesinizi verirken parmaklarınızı da çekin ve başınızın önünüze düşmesini sağlayın. Bunu iki kez tekrarlayın.

Son kez yaparken nefesinizi verdiğiniz sırada parmaklarınızı başınızın arkasında kenetleyin ve dirseklerinizle birlikte başınızı arkaya doğru çekin.