Anasayfa » Orta yaş dönemi spor seçiminde dikkat edilecek 8 temel kural
Spor & Fitness

Orta yaş dönemi spor seçiminde dikkat edilecek 8 temel kural

Günümüz orta yaş grubu, bir önceki kuşağın kendisini yaşlı hissettiği döneme denk geliyor. Fiziksel yıpranmanın azalması ve sağlıklı yaşam koşullarının daha rahat sağlanması, birçok kişinin kendini yaşlı hissetme periyodunu en az bir 10 yaş ileriye attı. “Orta yaşta insanın spor yaparken farkında olması gereken en önemli şey, sporu sağlıklı halinin devamlılığı için yaptığıdır. Bu yaş dönemlerinde yarışmacı olmak bizi beklemediğimiz sakatlıklara sürükleyebilir” diyen Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, orta yaş döneminde spor seçiminin 8 temel kuralını sıraladı.

1-Zorlayıcı rotalardan uzak durarak yürüyüş yapın

En kolay ve güvenilir olan aktivite şüphesiz ki yürüyüş yapmaktır. Burada sağlığımızı riske atacak aşırı zorlanmalarla karşılaşma riski oldukça azdır. Yine de eklem sorunlarını engellemek için mutlaka uygun bir yürüyüş ayakkabısı seçmek ve mümkün oldukça düz rotalarda kalmak gereklidir. Aşırı yokuş veya inişler zorlayıcı gibi gözükseler de eklemler üzerinde yıpratıcı etkiler yaratabilirler.

2-Kalbinizi zorlamayın, hijyene dikkate edin

Artık günümüzde kış döneminde de ulaşılması kolay olan havuzlarda yüzme sporu yapmak önemlidir. Yüzme sporu özellikle hem omurga üzerinde hem de kol ve bacak kaslarında gelişim sağlayarak zinde kalmamıza yardımcı olur.

Burada dikkat edilmesi gereken konu, hijyen şartlarının tam sağlanmış olması ve kendimizi kardiyovasküler olarak aşırı zorlamamaktır.

3-Spor salonunda ağırlık çalışmayın

Spor salonlarında ağırlık ve istasyon çalışmaları, en çok riskli olan seçimlerden birisidir. Uygun ağırlık bulunmadan yapılırsa ciddi kas ve eklem sorunlarına yol açabilir.

4-Yoga ve pilates yaparken bir uzmandan yardım alın

Yoga ve pilates gibi sporlar, hem orta hem de ileri yaş dönemi için gerek kas kuvvetinin artması gerekse de esnekliğin artması için en uygun seçimlerdendir. Ancak burada da mutlaka profesyonel eğitimci yönlendirmesi olmalıdır.

5-Halı saha ve futbol benzeri oyunlardan uzak durun

Halı sahalar ve futbol benzeri oyunlar ise hem gerekli ısınma ve esneme önlemleri olmadan başlandığı hem de aşırı eforun kardiyovasküler stresi artırması nedeniyle risklidir.

6-Bisiklet kullanırken doğru parkurlar seçin

Bisiklet sporu tercih edilen uygulamalardandır. Ancak burada da güvenli ortamda bu sporu yapmak ve eklemlerimizi aşırı zorlamayacak parkurlar bulmak önemlidir.

7-Teniste ekipman ve eğitimi es geçmeyin

Tenis, orta yaş saha sporları arasında en güvenli olandır. Ancak iyi ekipman seçimi ve profesyonel eğitim desteği eklemleri korumak için şarttır.

8-Zarar vermeden yararlanın

Yukarıda saydığımız başlıca spor türlerinden farklı olarak aikido benzeri bazı dövüş sporları, doğa yürüyüşleri, sörf ve yelken gibi su sporları da tercih ediliyor. Burada da ana felsefe, vücuda zarar vermeden yarar sağlamak olmalıdır.