Anasayfa » Spor Sonrası Ağrı Neden Olur, Nasıl Ve Ne Zaman Geçer?
Spor & Fitness

Spor Sonrası Ağrı Neden Olur, Nasıl Ve Ne Zaman Geçer?

Özellikle spordan sonra vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen ağrılar hemen hemen herkesin yaşamış olduğu bir süreci kapsamaktadır. Spordan sonra ağrının neden oluştuğunu, nasıl ve ne zaman geçeceği konularını sizin için derledik.

Spor pek çok insanın vazgeçilmez olan faaliyetlerinden bir tanesidir. Spor yapmak hem fiziksel sağlık açısından hem de ruhsal sağlık açısından büyük bir önem arz eder. Bu sebepten dolayı spor yapmayı alışkanlık haline getirmek gerekmektedir.

Spordan Sonra Kas Ağrısı Nedir?

Yeni olan bir egzersiz rutinine başladığında veya rutin değiştirildiğinde; düzenli olan egzersiz hareketlerinin süresinin ve yoğunluğunun artırılması sonucunda ya da egzersize belirli bir süre ara verilmesinin ardından sonra yeniden başlandığında gecikmiş başlangıçlı olan kas ağrısı ya da DOMS ortaya çıkabilmektedir.

Halk dilinde hamlık şeklinde de ifade bu durum, fiziksel bir aktivite sonrasında kas liflerinde görülen mikroskobik zararlar sonucu yaşanmaktadır. DOMS, yalnızca amatör sporcuları değil; uzun zamandır uzman olarak spor yapan kişileri de etkileyebilmektedir. Bu durum endişe edilecek bir durum olmamaktadır. Kaslar, fiziksel aktiviteye zaman içerisinde alışmaktadır. Başka bir deyiş ile zaman içinde ağrılar azalabilir ve yok olabilmektedir.

Spor Sonrasındaki Kas Ağrısının Sebebi Nedir?

Spor yapılmasından sonra kaslar sertleşmektedir ve az olsa da ağrı hissedilmektedir. Özellikle az spor yapan veya belirli süre ara vermesinin ardından spora bir kez daha başlayan kişiler daha fazla ağrı hissetmektedir. Bu durumun nedenlerinden biri kaslarda birikebilen kimyasal maddelerden kaynaklanmaktadır.

Spor yapma esnasında kasların daima olması gerekenden çok daha fazla enerjiye ve dolayısı ile daha çok oksijene ve besine ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak kaslara yeteri kadar hızlı bir şekilde kanın gitmemesi durumunda solunumun yan ürünü olan maddeler -söz gelimi laktik asit- kaslar içerisinde birikmeye başlamaktadır. Bu durum ise beynin sinir hücreleri aracılığı ile uyarılmasına ve ağrı hissinin oluşmasına sebep olmaktadır.

Spor Sonrasında Görülen Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Spor sonrası ortaya çıkan kas ağrılarının geçebilesi için mutlaka dinlenmek gerekmektedir. Bunun dışında dinlenme süresinin çok fazla uzatılmaması gerekir. Ayrıca Bol bol su tüketmek kasların dinlenmesine yardımcı olmaktadır.