Anasayfa » Tırnak batmasını engellemek için alınacak basit ve kolay önlemler
Güzellik Sağlık

Tırnak batmasını engellemek için alınacak basit ve kolay önlemler

Parmakta ve tırnak kenarında kızarıklık, şişlik, ağrı gibi şikayetlere yol açabilen tırnak batması, toplumda sık görülen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Tırnak batması ilerlemiş hastalarda ise ayakkabı giymek zorlaşıyor, çoraplar sık kirleniyor, iltihap ve apse gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Sıcak havalarda genellikle burnu açık ayakkabılar, sandalet ve terliklerin giyiliyor olması ayak tırnak batması olan kişileri rahatlatıyor. Ancak sonbahar ve kış ayları tırnak batması problemi yaşayan kişiler için zor geçebiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Feza Köylüoğlu, tırnak batması ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Tırnak batması neden olur? Tırnak batması belirtileri nelerdir?
Tırnak batması, özellikle ayak başparmak tırnağının iç veya dış kenarında şişlik, kızarıklık ve acıyla kendini belli eden bir enfeksiyondur. Mekanik olarak tırnak kenarının ete batmasıyla başlar. Şikayet ve belirtiler artarak seyreder. Başlangıçta sadece sert bir yere dokununca olan ağrı bir süre sonra akıntısıyla çorabı kirleten ciddi bir enfeksiyon haline gelir.

Tırnak batması kimlerde görülür?
Aşağı yukarı her yaş grubunda görülür. Tırnak batmasına birçok şey sebep olabilir. Genellikle dar ayakkabı giymek, tırnakların yanlış kesilmesi ve çok terleyen ayaklar tırnak batmasına neden olabilir. Özellikle gençlerde, çok terleyen ayaklarda tırnak batması görülür.

Pedikür tırnak batmasına iyi gelir mi?
İltihaplı bir tırnak batması varsa tedavisi kesinlikle cerrahi bir işlemdir. Oraya merhem sürmek veya antibiyotik kullanmak sorunu çözmez. Kuaförlerde pedikür yaptırmak da çözüm değildir, hatta problemi çözmek yerine büyütebilir.
Çünkü sorunun temelinde, tırnağın bir parçasının mekanik olarak ete girerek iltihap oluşturması yatar. Minik bir cerrahi müdahale ile bu mekanik engel ortadan kaldırılırsa sorun ortadan kalmış olur.

Tırnak batması için hangi tedavi, nasıl uygulanıyor?
Sağlıklı bir tedavi planlaması için tırnağın değerlendirmesinin iyi yapılması gerekir. Hemen ardından genellikle batık kısmı alınır bazen de dikiş atılır. Burada tırnağın hemen çekilmesinin bir çözüm olmadığının bilinmesi gerekir.
Tel tedavileri sonucu da nüks görülebilmektedir. Buna karşın “fenol ile matrisektomi” adı verilen yöntem ile yüksek oranda başarı sağlanabilmektedir.
Tırnak kenarındaki sadece batık kısım köke kadar alınıp buradan bir daha tırnak çıkıp batık oluşturmasın diye batık yeri kimyasal bir madde ile körlenir. Böylelikle tekrar batık olma ihtimali en aza indirilmiş olur.

Tırnak batmasını engellemek için bunlara dikkat edin:
1.Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin.

2.Tırnaklarınız köşelerini dik bırakmamaya özen gösterin, yarım ay şeklinde kesin.

3.Dar ve sivri burun ve topuklu ayakkabılardan uzak durun.