Anasayfa » Kendin yap: Ev yapımı şampuanla saçlarınıza detoks yapın
Güzellik

Kendin yap: Ev yapımı şampuanla saçlarınıza detoks yapın

Yaz ayları sadece cildinize değil saçlarınıza da zarar verebilir. Güneş, UV ışınları, ter, yüksek ısı ve nem, tuzlu su ve klorlu su saçlarınıza zarar veren etkenlerin başında yer almaktadır. Kepek, kırılmış saç telleri veya artan saç dökülmesi, saçınızın detoks yapmaya ihtiyacı olduğunu gösteren işaretlerdendir. İşte evde hazırlayacağınız şampuanla saçlarınıza detoks yapmanın yolları…

Elma sirkesi, yıllardır sağlık tutkunlarının vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkıyor. Elma sirkesinin, tuhaf tadı ve kokusuna rağmen, kan şekerini düşürmekten kilo vermeye kadar birçok konuda vücudumuza yardımcı olduğu bilinmektedir.
Elma sirkesi, saç derisini eksfoliye eden ve kepeği uzak tutan alfa hidroksi asitleri ve saçı besleyen vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Aynı zamanda asidiktir ve saç derisi pH’ını düşürmek ve saç sağlığını tekrar dengeye getirmek için kullanılabilir.

Malzemeler
7 bütün sabun cevizi
3,1/2 bardak su
3/4 su bardağı elma sirkesi
10 damla tatlı portakal yağı

Hazırlanışı
Sabun cevizlerini bir tülbentin içine koyun ve bağlayın. Orta boy bir tencereye su doldurduktan sonra sabun cevizlerini içerisine atın. Isıyı en aza indirin ve 30 dakika boyunca kaynatın.
Tencereyi ateşten alın ve sabun cevizlerini içerisinden çıkarmadan tamamen soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra köpük görene kadar torbayı sıkın. Torbayı soğuk suyla durulayın ve köpük görene kadar tekrar sıkın. Sabun cevizi sıvısını bir cam kavanoza dökün.
Sabun cevizinden elde ettiğiniz sıvının içerisine elma sirkesini ve portakal yağını ekleyin. Birleştirmek için karıştırın.
Şampuan alıştığınızdan daha akıcı olacak, bu nedenle saçınıza spreyleyerek daha fazla verim alabilirsiniz. Islak saça küçük bir miktar uyguladıktan sonra nazikçe masaj yapın. 5 dakika bekletin ve ardından iyice durulayın.