Anasayfa » Topuk çatlağı için 5 bitkisel tedavi yöntemi
Güzellik

Topuk çatlağı için 5 bitkisel tedavi yöntemi

Topuk çatlaklarından kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri var. İlk kullanımdan itibaren topuklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz. Üstelik, bu bitkisel tedaviler bütçenizi yormayacak kadar ekonomiktir. Haydi, “Yüksek Topuklar” ile güzellik ve bakıma doğru ilk adımı atalım, tarifleri dikkatle okuyalım.

Zeytinyağı ile topuk çatlaklarına son

E vitamini içeren zeytinyağı cildi onarıyor, ölü derileri temizliyor ve derinlemesine nemlendiriyor. Topuk çatlağı bitkisel tedavisi için zeytinyağı bakımını haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. En iyi sonucu almak için ayaklarınızı önce sıcak suda bekletip yumuşatın. Sonrasında zeytinyağını masaj yaparak yedirin, streç filmle sarın, üzerine bir çorap giyip gece boyunca ayağınızda bırakın.

Aloe vera ile derinlemesine bakım

Aktar veya marketlerden alabileceğiniz aloe vera bitkisi, cilt bakımında ve ayak bakımında çok etkilidir. Derinlemesine nufüz ederek cildin yenilenmesini ve sağlıkla parlamasını sağlar. Topuk çatlakları için aşağıda tarifi kullanabilirsiniz:

Malzemeler,

  • 1 yemek kaşığı vazelin
  • 1 tatlı kaşığı aloe vera
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Kullanımı,

  1. Topuk çatlaklarını yumuşatmak için 15 dakika sıcak suda bekletin.
  2. Ayaklarınızı sudan çıkarıp havluyla iyice kurulayın.
  3. Vazelin, aloe vera ve zeytinyağını bir kapta karıştırın.
  4. Topuklar ve tüm ayağa sürerek yedirin ve ayaklarınızı streç filmle sarın.
  5. Bu sayede ayağınızın ısınacak ve bitkisel karışım, topuklara daha çok etki edecektir.
  6. Üzerine pamuklu bir çorap giyip en az 3 saat bekletin.
  7. Dilerseniz, gece yatmadan yapıp sabaha kadar bekletebilirsiniz.
ayak-bakimi-nasil-yapilir

Gül suyuyla mis kokulu ayaklar

Ayaklarınıza bakım yaparken mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Dilediğiniz miktarda gül suyu ve nemlendiriciyi karıştırın, ayaklarınıza sürün ve üzerine penye bir çorap giyin. Sabah ayaklarınızın hem yumuşak hem de mis gibi koktuğunu göreceksiniz. Bu uygulamayı haftada birkaç kez yapabilirsiniz, unutmamak için telefonunuza ‘ayak bakım alarmı’ kurabilirsiniz.

Deniz tuzuyla çifte bakım

Eğer ayağınızda topuk çatlağı dışında kötü koku, mantar gibi hastalıklar varsa, deniz tuzuyla hepsine çözüm bulabilirsiniz. Bir kova ılık suya deniz tuzunu ilave edin ve ayaklarınızı 20 dakika boyunca bu suda bekletin. Diğer tüm malzemeleri karıştırın. Ayaklarınızdaki sert ve çatlak olan bölgelere sürün. Gün aşırı tekrar edebilirsiniz.

Elma sirkesiyle yumuşacık topuklar

Elma sirkesi, cilt yüzeyindeki ölü derileri temizliyor ve bakterileri yok ediyor. Her gün, bir kova ılık suyun içinde yarım çay bardağı elma sirkesi ekleyip karıştırın ve ayaklarınızı bu suyun içinde en az 20 dakika bekletin.

Sarı kantaron yağıyla tedavi edin

Topuk çatlağı bitkisel tedavisi için sarı kantaron yağını topuk çatlaklarına her gün sürün. Bu krem ve yağların içinde cilt yenileme özelliği olduğundan dolayı, topuktaki çatlakları hemen tedavi edecektir.

Çikolatalı ayak bakımı

Bir başka yöntem ise aktardan alabileceğiniz kakao ve acıbadem yağını kullanmaktır. Kakao yağı ve acıbadem yağını karıştırın. Ayaklarınıza sürerek 20 dakika bekleyin. Daha sonra durulamadan yalnızca kurulayarak fazla yağı alın.

Topuk çatlağı için bitkisel tedavi yöntemlerini öğrendiniz.