Anasayfa » 21 günde tüm vücudunuzu dönüştürün
Güzellik Spor & Fitness

21 günde tüm vücudunuzu dönüştürün

Kalorinizi hızla yakın ve metabolizmanızı üst vitese takın. Gerçek olamayacak kadar güzel mi geldi? O halde devamını okuyun…

Lafı dolandırmayalım: Sağlıklı bir vücudun nihai formülü, faydalı gıdalar sıralamasının üst sırasında yer alan harika lezzetteki malzemelerden geçiyor. Ve eğer kilo vermek, enerji düzeyinizi yükseltmek, konsantrasyonunuzu ve cildinizi düzeltmek istiyorsanız doğru yere geldiniz demektir. Sadece üç hafta vücudunuzu değiştirmek için yeterli.

Minimum çaba harcayarak vücudunuzu şekillendirmek mi istiyorsunuz? Metabolizmanızı hızlandırmanın birkaç hızlı yolu var. Birincisi, uyandıktan sonraki bir saatlik zaman çerçevesinde kahvaltı etmek, metabolizma hızınızın yüksek kalmasına yardımcı olacaktır. Ancak günün ilk öğününü kaçırmak, vücudunuzun enerji tasarrufu yapmasını ve yağ yakma yeteneğini yavaşlatmasına yol açacaktır. Sonrasında ise eğer stresli hissediyorsanız, rahatlamalısınız; zira stres hormonu kortizol seviyesi yükseldikçe metabolizmayı kontrol altında tutmak zorlaşacak. Gün boyunca derin nefes almak için kendinize birkaç dakika ayırmanın yardımı ise epey büyük; o yüzden biraz mola vermeye çaba gösterin. Yeteri kadar uyku almak da stresten kurtulmanın iyi bir yoludur ve iyi bir gece uykusunun faydaları kilo yönetimine kadar uzanır. Öte yandan uykusuz kalmak, iştahla bağlantılı ghrelin ve leptin hormonu düzeylerini değiştirir.

Aralıklı antrenman gibi düzenli egzersizin yağ yakımını canlandırdığını söylemeye bile gerek yok. Harcadığınız enerji miktarını arttırıyor ve Cell Metabolism dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, metabolizmanızdan ekstra faydalar sağlayacak şekilde DNA’nızı değiştiriyor.

Çoğumuz, sağlıklı bir diyetin yağsız protein, kompleks karbonhidrat ve iyi yağlar olmak üzere üç makrobesin ile beraber bolca sebze/meyve içermesi gerektiğini biliyoruz. Ancak çoğumuzun bilmediği ise, her besin grubundan tüketmemiz gereken doğru miktar. Günde beş öğünün sağlık ölçülerine göre doğru olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün! Sağlık söz konusu olduğunda beş porsiyon pek kesmiyor. Vücudunuza giren vitamin, mineral ve antioksidan dengesini sağlamak için günde sekiz ila dokuz porsiyon meyve ya da sebzeyi hedeflemelisiniz. Porsiyon boyutlarına gelince; tabağınızın yarısını taze sebzelere, diğer yarısının bir çeyrek bölümünü yağsız proteine (tavuk, mercimek veya tofu gibi) ve bir çeyrek bölümünü de hem iyi yağlara (somon, zeytinyağı, uskumru) hem de kompleks karbonhidratlara (esmer pirinç, kinoa, kepekli makarna) ayırmalısınız. Kilo vermeye çalışırken öğün atlamak, yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri. Bir öğünü es geçtiğinizde ve en sonunda yediğinizde vücudunuzu ekstra kaloriler tutmaya zorlarsınız. Zira vücudunuz yeterince yiyecek alamadığını sanır.