Anasayfa » Temel hareketlerde ustalaşın
Spor & Fitness

Temel hareketlerde ustalaşın

 

Sporda hareketleri doğru yaptığınızdan emin misiniz? Uzmanlar, fit kalmanın popülerliği arttıkça hareketleri kötü tekniklerle yapan kişi sayısının da yükseldiği konusunda bizleri uyarıyor. “Spor salonlarında hem yeni başlayanların hem de uzun süredir devam edenlerin hareketleri yanlış yaptığını görüyoruz. Genellikle sorun fazla yüksek ağırlıkları kaldırmak” diyor F45 Kingston’ın sahibi Fiona Crossley.

Aynı zamanda bir koçunuzun olmaması da problem yaratabilir. Orthopaedic Journal of Sports Medicine raporlarında yayınlanan bir çalışmaya göre ağırlık kaldırma ve jimnastik sırasında sakatlanma ihtimaliniz, deneyimli bir eğitmen koçluğunda olmadan egzersiz yaparken sakatlanma riskinize göre çok daha düşük. Journal of Strength and Conditioning Research’te yayınlanan bir araştırmada ise kas-iskelet kası ve metabolik sakatlıkların riskinin Crossfit gibi derslere katılan kişilerde arttığı ortaya çıktı.

“Form ve teknik çok önemli” diyor Be Elite Body Design koçu Matt Crane. “Bir egzersizi yanlış yapmak, hareketleri yanlış düzende yaptığınızı gösterir ve bu da sakatlanmanıza sebep olabilir.” Aynı zamanda daha az kalori bile yakabilirsiniz. “Bir egzersizi kötü bir teknikle yaparsanız yaktığınız kalori aynı olamayacaktır. Hareket, hedeflediği kadar kası çalıştırmamış olur ve daha az etkili hale gelir” diye uyarıyor Crane.

Burada yapılması gereken şey, temel hareketleri hızlı, ağırlıkla veya farklı türlü yapmadan önce doğru şekilde yapmayı öğrenmek. “Bir egzersiz sürekli kötü formda yapılıyorsa, siz güçlendikçe sakatlanma riskiniz de artar. Bu yüzden hareket tekniklerinize iyice odaklanın” diyor Drummond Clinic yöneticisi Alex Drummond.