Anasayfa » Ayrılık sonrası kaçınmanız gereken 7 şey
Aşk ve İlişkiler

Ayrılık sonrası kaçınmanız gereken 7 şey

Ayrılık sürecini nasıl yöneteceğinizi öğrenmek, size ve ilgili diğer kişiye mümkün olabildiğince daha az ikincil hasar bırakır. Birkaç basit kurala uymak, bu duygusal açıdan hassas dönemi atlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, daha sonra pişman olacağınız hataları önler. İşte bir ayrılık sonrasında kaçınmanız gereken 7 şey.

Büyük kararlar vermeyin
Bir ayrılık, büyük bir duygu akışına neden olabilir ve bu nedenle, bu süre zarfında mantık sizin için erişilebilir olmaktan biraz uzak olabilir. Artan duygular ve azalan mantık, kötü kararlar için bir üreme alanıdır. Dövme yaptırma, saçının rengini değiştirme veya büyük bir alışveriş yapma fikri sizi dürtüyorsa kendinize biraz zaman verin ve sağlıklı düşüneceğiniz zamanı bekleyin.

“Stalk” yapmaktan kaçının
Bir ayrılığın ortasındayken eski partnerinizden uzaklaşmak gerçekten önemlidir. Eski sevgilinizi takip etmek veya “stalk”lamak, genel zihinsel sağlığınız için iyi olmayacaktır. İki ihtimal var; ya özlemle neden ayrıldığınızı unutacaksınız ya da probleme odaklanacak kendinizi hırpalayacaksınız.

Saplanıp kalmayın
Bu süre zarfında zihinsel durumunuzu kontrol etmenin bir başka yolu da yenilgi veya ıstırap içinde yuvarlanmamaktır. Evinizden ve telefonunuzdan çıkın. Gidip birkaç arkadaşınızı görün. Spor salonuna gidin ve zihinsel stresinizin veya üzüntünüzün bir kısmını hafifletmek için fiziksel sağlığınıza odaklanın. Ne yaparsanız yapın, durmayın.

Negatif yorumların sizi aşağı çekmesine izin vermeyin
Bu süre zarfında bazı arkadaşlarınız ve aileniz size ilerlemeniz için cesaret verirken bazıları vermeyebilir, hatta köstek olabilir. Bu ayrılığın zor olduğunu ancak yaşamınızda gerekli bir adım olduğunu biliyorsanız, sizi geri dönmeye veya kararınız konusunda pes etmeye ikna edebilecek arkadaşlarınızla takılmak iyi bir fikir değil.

İlişkinizi hatırlatan şeylerden kurtulun
Gördüğünüz şeyler ruh halinizde büyük bir rol oynayabilir. Evinizde nereye dönseniz size ilişkinizi hatırlatan magnetler, resimler ve hatıralar görüyorsanız bu ayrılık daha da zorlaşacaktır. Kendinize bir iç revizyon yaparken, yaşam alanınız için de aynısını yapın. Kendinizi hatıralarda boğmamak için ilişkinizin tüm hatıralarını ortalıktan kaldırın veya atın.

Sağlıklı beslenmeye dikkat edin
Diyetinizin fiziksel olarak nasıl hissettiğiniz üzerinde büyük etkisi vardır. Zaten duygusal olarak berbat hissediyorsanız, yine fiziksel sağlığınızı mümkün olan en iyi konuma getirmeniz önemlidir. İştahsızlık ve az yemek beraberinde depresyon gibi çeşitli mental rahatsızlıkları getirecektir. Veya tam tersi öfkeyle tıkanırcasına yemek size fazla kilolar ve birtakım sağlık sorunlarından başka bir şey vermeyecektir. Hem eski sevgilinizle bir sonraki karşılaşmanızda özgüvensiz ve sağlıksız görünmek istemezsiniz.

Kötü alışkanlıklara dönmeyin/başlamayın
Acıyı arkadaşlarınızla yatıştırmak için birkaç içki içmek başlangıçta iyi hissettiriyor gibi görünebilir. Ancak duygusal olarak zor zamanlarda, kötü alışkanlıklarda aşırıya kaçma eğiliminiz varsa dikkatli olun. Çünkü bu zor durumlarla başa çıkma mekanizmasına dönüşebilir ve her sıkıştığınızda, basit sorunlarda bile sizi kendine bağlayabilir.