Anasayfa » Batık Lekeleri Nedir? Lekeleri Nasıl Geçer?
Sağlık

Batık Lekeleri Nedir? Lekeleri Nasıl Geçer?

Kadınların korkulu rüyası batık lekeleri birçok kadında meydana gelen batık kıl problemi, vücutta bulunan kılların geriye doğru kırılmasından dolayı kıl folikülünün deri hücreleri tarafından engellenmesi ile oluşur. Bu problem vücudun birçok yerinde oluşabildiği gibi  zaman zaman genital bölgede de oluşmaktadır. Pembe ya da açık kahverengi bir renk ile şişlik olarak gözlemlenen, batık kıl, aslında önlenebilir. Yeter ki doğru yöntemler ile ilerleyin.

Halk arasında genellikle kıl dönmesi olarak bilinen batık kıl, genellikle ergenlik döneminden sonra görülmeye başlar. Kadınların genital bölgelerinde, erkeklerin ise de daha çok sakallarında meydana gelmektedir. Ayrıca vücut kıl yoğunluğunu daha çok yaşayan esmer insanlar,  bu sorunlarla daha sık karşılaşmaktadırlar.

Estetik açısından batık lekeleri, birçok insan için büyük bir kabustur. Çünkü tedbir alınmadığı sürece batık kıllar  bir çok soruna neden olabilmektedir. Bu sorunlar arasında ise en çok rastlananlar; Batık lekeleri, enfeksiyon ve yara izleridir. Bu sorunlara mücadele etmek, bir çok insana negatif enerji yüklenmesine yeter de artar bile.

Sağlık açısından zararsız olan batık kıl problemlerini aşmak için, tedaviye yardımcı bir çok batıklara gelen en iyi kremleri piyasada bulmak mümkün. İster kremler ile isterseniz de epilasyonlar ile bu gidişata ( batık kıl problemine) artık bir dur diyebilirsiniz.

Özellikle de bacaktaki batık kıllar herhangi bir işlem uygulamanıza gerek kalmadan, zamanla düzelir. Çoğu zaman ise batık kıllar sonrasında cilt üzerinde batık lekeleri meydana gelmektedir. Bunun en önemli çözümü ise bacaklarınıza uygulayacağınız peelingler ve lazer epilasyon vardır.

Bacaktaki Batık Lekeleri Nedir? Batık Nasıl Olur?

Özellikle de kadınlar bacaklarının pürüzsüz ve tüysüz olması için birçok işleme başvururlar. Bunlardan bir tanesi de ağdalardır. Yanlış bir şekilde uygulanan ağdalar neticesinde,  tüylerin farklı yönlere çekilmesi sağlanır ve bacaktaki batık kıl meydana gelir. Bunun önüne geçmek adına doğru bir ağda yöntemi ile ilerlemekte fayda vardır.

Batık kıllar, genellikle sivilce görünümü sergilerler. Bir çok kişide batık kılları sivilce sanarak baskı uygulamaya hatta sıkmaya çalışırlar. Bunun sonucunda ise batık lekeleri boy göstermeye başlar. Batık kıllar kesinlikle evde çıkarılmamasını gereken önemli bir sağlık problemidir.

Bacaktaki Batık Lekeleri Nasıl Geçer?

Bir çok kadının merak ettiği konulardan biri de bacaktaki batık kıl lekeleri için ne yapmalı? Sorusudur. Çünkü kadınlar asla güzelliklerinden taviz vermek istemezler. Her ne kadar  konu batık kıl lekeleri olsa dahi. Evde uygulayacağınız en önemli batık kıl lekeleri tedavisi  için ilk olarak kaliteli bir peeling alarak, bacaklarınız üzerinde uygulayacağınız dairesel hareketlerle cildin tekrar canlanmasını sağlamak olacaktır. Bu sayede batık kıl lekelerine sonsuza kadar veda edebilirsiniz.

Bacaklardaki oluşan batık problemlerini engellemek için dikkat etmeniz gereken hususları şöyle sıralayabiliriz;

  • Tüyler jilet ile alınmamalıdır.
  • Ağda yaparken aşırı baskı uygulanmamalıdır.
  • Tüyleri kılların çıkış yönünün tersine doğru almamak gerekir.
  • Düzenli tüy alımı ile batık problemi riski düşürülebilir.

Vajinadaki Batık Kıl Nasıl Geçer?

Oldukça hassas olan genital bölgelerde batık kıl problemi çok sık rastlanmaktadır. Oldukça nazik olan bu bölge, batık kılın da etkisiyle iltihaplanmalara neden olabilmektedir. Özellikle  genital bölgede karşılaşılan batık kıl problemi asla göz ardı edilmemesi gereken önemli bir konudur. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız eğer  ilk olarak alexandrite cihazları ile yapılan lazer epilasyonlara başvurmak gerektiğini unutmayın. Bu yöntem sayesinde vajinadaki batık kıl sorunu tamamen ortadan kalkmış olur.

Batık Kıl Lazer Epilasyon

Batık Lekelerini Engellemek İçin Ne Yapmalı?

Cildimiz en değerli giysimiz.  Cildimizle ilgili en ufak bir sorunu dahi çözmek için, hem maddi hem de manevi değerler harcamamız gerekir. En sık karşılaşılan sağlık problemlerinden bir tanesi olan batık kıla karşı küçük ama detaylı tedbirler alarak, batık lekelerini engelleye bilirsiniz. Batık kıl lekeleri için ne yapmalıyım? Sorusunun cevabını en profesyonel bir şekilde araştırdık ve sizler için derledik.

  • Lazer Epilasyon; Batık kıllar için lazer epilasyon etkili yöntemlerden bir tanesidir. Lazer epilasyon sırasında lazer ışınları kıl köklerine büyük zararlar vererek, bir daha oluşumu engeller. Batık kıllar için lazer epilasyon, etkili ve acısız bir yöntem olarak çıkıyor, karşımıza. Ayrıca birçok kadında  batık kıl problemi yaşadığında ilk olarak bu yöntemi tercih ediyor.
  • Bacaklara peeling uygulaması; Peelingler, bacaklara uygulandığı takdirde hem pürüzsüz hem de harika bacaklara kavuşmanızı sağlayacak önemli yöntemlerden bir tanesidir. Peeling uygulaması, batık kıl probleminde de etkili, üstelik maliyeti de oldukça da düşük bir ürün olarak çıkıyor, karşımıza. Batık lekelerini engellemek için içerisinde A vitamini bulunan pelengleri hiç tereddüt etmeden tercih edebilirsiniz.
  • Nemlendirici Yağlar; Cilt bakımı ve cilt tahrişlerini önlemek için kullanılan mucizevi yağlar arasında ilk sıraları biberiye  yağı ve gül yağı almaktadır. Gül yağının en büyük özelliği  cildi inanılmaz derece de beslemesi ve nemlendirmesidir. Biberiye yağı ise ciltte derinlemesine temizlik etkisi sağlarken aynı zamanda da ciltteki mikropları öldürür. Yine batık  kıl problemi ve batık kıl lekelerini engellemek adına bu iki yağa hayatınızda yer vermenizi öneririz.
  • Kuru Fırçalama; Özellikle  de bir çok kadın selülit problemleri için  kuru fırçalama uygulamasını sık sık  uygulamaktadır. Fakat kuru fırçalama uygulamasının daha bir çok bilinmeyen faydası vardır. Bunlar arasında ciltteki gözenekleri açar, ölü hücreleri temizler, kan dolaşımı arttırarak ciltte parlak bir görüntü elde etmenizi sağlar, batık kıl oluşumunu engeller ve batık kıl lekeleri nin hızla iyileşmesini sağlar.
  • Ponza taşı kullanımı; Ponza taşının faydalarını bilmeyen yoktur sanırım. Kuruyan cilde karşı en ucuz maliyetler karşılığında çözüm üretebilen, mucizevi bir taştır. Ponza taşı, daha çok ayak tabanlarında oluşan topuk çatlakları için tercih edilse de aslında , bizlere  muhteşem  bir vücut temizleme alternatifi sunan sağlıklı bir üründür. Sizler de hiç tereddüt etmeden batık lekelerini engellemek için düzenli bir şekilde ponza taşı kullanabilirsiniz.

Batık Lekeleri İçin Bir Uzmandan Yardım Alın

Batık lekeleri için çevrenizde bulunan insanlar tarafından birçok formüle tabii tutulabilirsiniz. Ne yazık ki bu formüller  çoğu zaman geçici sorun çözümü yaşamanızı sağlar. Bu geçici çözümler sayesinde  de kısa bir süre sonra tekrar hayal kırıklıkları yaşamaya başlarsınız. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına batık kıl için bir uzmandan yardım alın.

Bitkisel çözümlerin hayatımızdaki yeri ve önemi oldukça büyüktür. Bir çoğumuz en ufak bir sıkıntıda, bitkisel çözümlerden medet umarız ve ilk çözümü onda ararız. Genellikle bacak bölgelerinde batık kıl görülmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Ardından ise bacaklarımızda  batık kıl lekeleri boy göstermeye başlar. Bu durumda yine doğal bir çözüm arayışı içine gireriz. Fakat hepimizin cilt tonu, cilt yapısı ve cilt reaksiyonları farklıdır. Hatta bir çoğumuzun bilmediğimiz şeylere dahi alerjileri olabilir. Özellikle de batık kıl lekeleri için çevrenizde bir çok  bitkisel  çözümler duymuş olabilirsiniz. Her konuda olduğu gibi sağlık konularında da kulaktan dolma bilgiler ile kendinizi  asla riske atmamanızı öneririz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da bir uzmandan yardım almanız, kendi menfaatiniz için oldukça önemlidir.