Anasayfa » Bize iyi gelmeyen toksik bir ilişkiyi bitirememenin nedenleri
Aşk ve İlişkiler

Bize iyi gelmeyen toksik bir ilişkiyi bitirememenin nedenleri

Toksik ilişki… Bu ifadeyi son günlerde daha da fazla duyuyoruz. Her ilişkinin bir toksisite düzeyi vardır. Bir ilişkide inişler ve çıkışlar olması normal olsa da bitirme zamanının geldiğini anlamak her zaman önemlidir. Ancak çoğu zaman ayrılmak, tüm adımlardan çok daha zor gelebilir. Kişilerin uzun zaman önce toksik ve sağlıksız ilişkilerde kalmalarının ardındaki psikoloji nedir? Bakın uzmanlar neler söylüyor…

1-Yalnızlıktan korkmak
Yalnız kalma korkusu, kusurlu bir eşe sahip olmanın bekar olmaktan daha iyi olması gibi basit bir nedenden yıkıcı ilişkilerde kalmaya zorlayabilir.
Toplum baskısı bazen bekar ya da yalnız olmanın olumsuz bir şey olduğunu düşündürebilir. Ancak ama gerçekte bunda kesinlikle yanlış olan bir taraf yoktur.

2-Öz güven eksikliği yaşamak
Araştırmalar ayrıca öz güven problemi yaşayanların sağlıksız ilişkilerde kalma eğiliminde olduğunu gösteriyor.
İstismar ve toksik davranışa bu kadar uzun süre maruz kaldıktan sonra kişilerin, eşlerinin bu davranışlarından sorumlu olduklarına inanma tuzağına düşmeleri kolay olabilir.
Düşük öz güven, insanların kendi değerlerini ve ilişkiye ne kattıklarını sorgulamalarına da yol açar.

3-Partnerinden ve eylemlerinden kişisel olarak sorumlu hissetmek
Hoş olmayan bir durum ya da yüzleşmeden sonra duygusal istismarda bulunan kişi, bazen durumu tersine çevirecek ve partnerinin suçlu hissetmesine ya da öyle olmasa bile bir şekilde hatalıymış gibi hissetmesine neden olacaktır.
Bu davranış genellikle yavaş yavaş gelişir, dolayısıyla kişinin olup biteni fark etmesi zorlaşır. Kaygı hissetmek, kafa karışıklığı ve kendinize, eylemlerinize güvenememe bunun işaretleridir.

4-Bir şeylerin değişebileceğine inanmak
Toksik ilişkiler içinde olan birçok insan bazen partnerlerini sevdikleri ve bir gün işlerin düzeleceğine ya da ilişkinin kurtarılabileceğine inandıkları için sabit kalırlar.
Ayrıca partnerlerinin sahip olduğu sağlıksız davranışların zor koşullar sonucu oluştuğunu ve kendilerinin ilişkiyi bir şekilde değiştirebileceklerini varsayabilirler. Ancak aslında işler zamanla daha da kötüleşir ve ilişki giderek daha fazla zarar görür.

5-Reddedilmekten korkmak
Başka bir sebep de reddedilmektir yani bu kişilerin sağlıksız bir ilişki içinde kalmalarının nedeni, ilerleyen zamanlarda reddedilmekten korkmalarıdır. Bu yüzden partnerlerine kendilerini mutsuz etse bile sağlıklı olmayan şekilde bağlanırlar.