Anasayfa » Cinsel isteksizlik mi yaşıyorsunuz? İşte sebebi!
Aşk ve İlişkiler

Cinsel isteksizlik mi yaşıyorsunuz? İşte sebebi!

Hiç kimse her zaman seks havasında değildir. Partneriniz istediğinde siz de isteyeceksiniz diye bir durum söz konusu bile değil. İstemediğini duyduğunuzda kendinizi kötü hissetmenize gerek yok çünkü bunun birden fazla nedeni olabilir. Seksin size çekici gelmediği bir dönemden geçiyorsanız veya partneriniz böyle bir durumdaysa, işte bunun birkaç nedeni…

Stres
Bazı insanlar seksin bir stres giderici olabileceğini düşünür, ancak stresli bir gün aynı zamanda cinsel dürtülerinizi de azaltabilir. Bazen çocuklar, ev işleri, ofis işleri, ailevi problemler gibi rutin konular bütün hayatımızı kaplar. Gerek bedensel, gerek zihinsel yorgunluk, gerekse odak noktanızın değişmesi cinsel dürtünüzü azaltabilir. Partnerler bu konuda birbirlerini dinlemeli, ilgili konularda birbirlerinin yüklerini azaltmaya çalışmalı.

Ağrılı cinsel ilişki
Cinsel ilişki sırasında canınız acıyorsa, duruma yardımcı olmanın birçok yolu vardır. Kayganlaştırıcı kullanmak özellikle menopoz döneminde sıkça rastlanan kuruluk problemine yardımcı olabilir. Ancak kayganlaştırıcıya rağmen problem devam ederse, bir doktora gitmelisiniz.

İlaç kullanımı
İlaç kullanımı, özellikle anti-anksiyete ilaçları, cinsel dürtüyü azaltan yaygın bir nedendir. Doğum kontrol yöntemleri de libidoyu düşüren etmenlerden bir tanesi olabilir. Libidonuzun düştüğünü hissediyorsanız, aldığınız ilaçların yan etkilerine bakın.

Sıradanlık
Cinsellik artık bir rutine dönüştüyse, artık havai fişekleri, kelebekleri hissetmiyorsanız partnerinizle konuşmanız gerek. Kişiler kendi vücutlarını ve isteklerini zar zor tanıyorken karşı tarafı tatmin etmeleri kolay değil. Partnerinize karşı ne hissettiğiniz, neyin eksik olduğu konusunda açık olun. Cinsel hayatınıza yeni pozisyonlar, oyuncaklar, sürprizler ekleyin.

Yorgunluk
Cinsel ilişki bedeninize ve zihninize enerji verebilir, ancak aynı zamanda yorucu da bir aktivitedir. Uzun ve yorucu bir günün ardından seks yapmak herkes için ideal değildir. Bu noktada birbirinize karşı sabırlı ve anlayışlı olmanız gerekir.