Anasayfa » Bu besinlerle bahar yorgunluğundan kurtulun!
Beslenme Sağlık

Bu besinlerle bahar yorgunluğundan kurtulun!

Çoğu insan, soğuk kış aylarından bahara geçiş dönemini kolay atlamaz. Bahar yorgunluğu yaşar, mevsim geçişi nedeniyle sık sık hastalanır. Bahar yorgunluğundan kurtulmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için, enerji veren sağlıklı besinler tüketmek gerekir. İşte bahar yorgunluğunu gideren besinler…

Yumurta
Protein deposu olan yumurta aynı zamanda, selenyum, çinko, iyot ve demir içerir. Her mevsim tüketebileceğiniz harika bir besindir. Demir eksikliği nedeniyle yorgunluk, halsizlik gibi sorunlarınız varsa düzenli olarak yumurta yiyerek bunları ortadan kaldırabilirsiniz. Sabahları kahvaltıda yumurta yemek, kasları aktive ederek gün boyu enerjik kalmanızı sağlar. Ayrıca yumurtada bulunan kolin vitamini, hafıza kaybı ve bunama gibi sorunların riskini azaltır.

Yeşil yapraklı sebzeler
Roka, nane, maydanoz gibi yeşillikler, güçlü antioksidanlardır. Yüksek oranda lif ve C vitamini içerirler. Besin değerlerinden faydalanmak için bu yeşillikleri çiğ olarak tüketmek gerekir. Yeşil yapraklı sebzeler, potasyum ve folik asit bakımından da zengindir. Yorgunluğu önleyerek, enerjik olmanıza yardımcı olurlar. Bu nedenle, mutfağınızdan ve sofranızdan yeşil yapraklı sebzeleri ve taze yeşillikleri eksik etmeyin.

Enginar
Enginar, A ve C vitamini, niasin, potasyum ve posa içerir. Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Vücudu dinlendirerek, dinç olmanızı sağlar. Yani, bahar yorgunluğuna karşı mücadele etmede çok etkili bir besindir. Enginarı çiğ olarak salatalara ekleyebilir veya pişirerek yemeğini yapabilirsiniz. Mevsiminde her hafta en az 2 kez enginar tüketmeye özen gösterin.

Semizotu
Semizotu yüksek oranda su içerir. Ayrıca, Omega-3 yağ asitleri bakımından en zengin sebzedir. Bağışıklığı güçlendirir. Vücudun demir ve kalsiyum ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur. Bu sayede, bahar yorgunluğunu önlemiş veya atlatmış olursunuz. Semizotunu yoğurtla karıştırarak, salatalara ilave ederek veya zeytinyağlı yemeğini pişirerek tüketebilirsiniz.

Kefir
Kefir, içerdiği probiyotikler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirir. Böylece, bahar yorgunluğunu daha kolay atlatabilirsiniz. Mevsim geçişlerinde yaşanan hastalıkları önlemek ve sindirim sistemini desteklemek için her gün bir bardak kefir tüketmenizi tavsiye ederiz. Kefiri ara öğünlerinizde içebilirsiniz.

Kivi
Kivi, C vitamini içeren bir meyvedir. Metabolizmayı harekete geçirerek, enerji verir. Bahar yorgunluğuyla daha kolay baş etmenizi sağlar. C vitamini aynı zamanda, vücudun demir emilimini artırır. Bu yüzden, C vitaminini demir içeriği yüksek besinlerle tüketmek çok önemlidir.

Ananas
Ananas, lif ve C vitamini içeren düşük kalorili bir meyvedir. Yorgunluğa neden olan ödemden kurtulmanızı sağlar. Diyet yapanlar için de çok faydalı bir meyvedir. Yüksek oranda su içerir. Lifli yapısı sayesinde, bağırsakları çalıştırır ve uzun süre tok tutar.

Muz
Potasyum kaynağı olan muz, kasları güçlendirerek krampları önler. Aynı zamanda, beyin hücrelerinin sağlığını destekler. Düzenli olarak tüketildiğinde, seratonin yani mutluluk hormonunu artırır. Uykuya geçişi kolaylaştıran melatonin hormonunun salgısını da artırarak kaliteli bir uyku sağlar.

Çilek
Çilek, su ve lif oranı yüksek bir meyvedir. Bu sayede, uzun süre tok tutar ve kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesini önler. Potasyum ve antioksidanlar içerdiği için de vücut direncinin artırır ve bahar yorgunluğundan kurtulmanızı sağlar. Düşük kalorili bir meyvedir. Diyet yapanlar rahatlıkla çilek tüketebilir.

Ceviz, fındık, badem
Ceviz, fındık ve badem, E vitamini, lif, magnezyum ve Omega-3 yağ asitleri içerirler. Düzenli olarak tüketildiklerinde yorgunluğu önlerler. İçerdikleri, antioksidanlar ve E vitamini sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltırlar. Enerjik bir bahar için, ceviz, fındık ve bademi düzenli olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.