Anasayfa » Meditasyonun faydaları nelerdir?
Sağlık

Meditasyonun faydaları nelerdir?

Meditasyon, bir çeşit zihin egzersizidir. Bedene ve zihne önemli katkıları vardır. Peki, meditasyonun faydaları nelerdir? Düzenli olarak meditasyon yaptığınızda göreceğiniz olumlu değişiklikleri sizler için derledik.

Herkesin kolaylıkla yapabileceği meditasyon, zihinsel ve bedensel olarak iyileşme sağlar. Sizi daha mutlu ve sağlıklı bir birey haline getirir. Son zamanlarda, meditasyon hakkında çok fazla bilimsel araştırma yapıldı. Biz de sizlerle, araştırmalar sonucu meditasyonla ilgili kanıtlanan bilgileri paylaşıyoruz. İşte meditasyonun faydaları…

Meditasyon mutluluk seviyesini yükseltir!
Beynin sol tarafı aktifken moraliniz daha yüksek olur. Sağ tarafı aktif olduğunda ise tam tersi, endişeli, sinirli ve huysuz hissedersiniz. Yani, iki tarafın aktivite oranı genel ruh halinizi belirler. Beyninizin en sağı aktifse depresyona girme ihtimaliniz yüksek demektir. En solu aktif olanlar ise kötü olaylardan pek etkilenmez. Araştırmalar, meditasyon yaparak beynin aktivite yoğunluğunu sola vermenin mümkün olduğunu ortaya koymuştur. Bunun gibi pek çok araştırma meditasyonun mutluluk seviyesini artırmada etkili olduğunu söylemektedir.

Meditasyon stresi ve endişeyi azaltır!
Meditasyon, beyindeki gri maddeyi biyolojik olarak değiştirerek, endişe ve stresi azaltır. Daha sakin bir birey olmanızı sağlar. Aynı zamanda, strese bağlı yaşanan yaşlanmayı da geciktirir.

Meditasyon hafızayı güçlendirir!
Meditasyon, beyindeki gri maddeleri artırır. Bu da, öğrenme kabiliyetinizi artırır ve hafızayı güçlendirir.

Meditasyon konsantrasyonu arttırır!
Meditasyon, odaklanma sorunu olan insanlar için çok faydalıdır. Yapılan araştırmalar sonucu, düzenli olarak meditasyon yapan kişilerin konsantrasyonlarının arttığı, bir şeye daha uzun süre odaklanabildikleri görülmüştür.

Meditasyon yaratıcılığınızı artırır!
Yeni fikirler bulma ve problem çözme konusunda kötüyseniz, bu durumu meditasyon yaparak ortadan kaldırabilirsiniz. Yaratıcılık, her alanda, her zorlukta size yardımcı olur. Meditasyon yapmak, yaratıcı düşünmenizi sağlar.

Meditasyon hastalıklarla mücadele eder!
Meditasyon, vücutta gevşeme ve rahatlama sağlar. Bu rahatlama sayesinde, nitrik oksit adında bir madde salgılanır ve vücuttaki kan damarları açılır. Böylece, yüksek tansiyon rahatsızlığı olanların tansiyonu dengelenir. Ayrıca, meditasyon yaparak kalp sağlığını destekleyebilir, kalp krizi riskinizi azaltabilirsiniz.

Meditasyon, hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde tercih edilen alternatif bir yöntemdir. Düzenli olarak yapıldığında, Alzheimer riskini azaltır, yüksek tansiyonu ve kolesterolü dengeler. Epilepsi hastalarına da çok iyi gelir.

Meditasyon ağrıyı ve acıyı azaltır!
Çoğu insan, bir yeri acıdığında veya ağrıdığında onu ilaçlarla iyileştirmeye çalışır. Meditasyon da çok güçlü bir iyileştirme özelliğine sahiptir. Meditasyon sayesinde, beyninizdeki acı merkezlerini düzenleyebilir ve acı eşiğinizi yükseltebilirsiniz.

Meditasyonun faydalarını öğrendiniz. Bu faydaları görmek adına, devamlılık çok önemlidir. Meditasyonu hayatınıza dahil ederek, bedensel ve zihinsel olarak daha sağlıklı bireyler olabilirsiniz.