Anasayfa » Metabolizmanızı hızlandıracak 6 yöntem
Beslenme Sağlık

Metabolizmanızı hızlandıracak 6 yöntem

Her insanın metabolizma hızı farklıdır. Kimi istediğini yer ama kilo almaz, kimi sürekli diyet yapmasına rağmen kilo veremez aksine kilo alır. Metabolizma hızınız ne kadar yüksek olursa, kalori yakımı o kadar fazla olur. Bu da kilo vermek isteyenler için çok önemlidir. Peki, metabolizma nasıl hızlandırılır? İşte metabolizmanızı hızlandıracak 6 yöntem…

Kendinizi tüm gün aç bırakmak kilo vermenize yardımcı olmaz. Üstelik, sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için, düzenli bir beslenme programı oluşturmak çok önemlidir. Yaz gelmeden vermek istediğiniz o 3 kiloyu metabolizmanızı hızlandırarak verebilirsiniz.

Yiyerek kilo verin!
Metabolizma hızlandırıcı etkiye sahip birçok besin var. Bunlardan bazıları; ıspanak, hindi ve tavuk eti, somon, yoğurt, badem, yeşil çay, sirke ve zencefil, tarçın, acı biber gibi baharatlardır. Bu besinler düzenli olarak tüketildiğinde, yak yakımını hızlandırır. Diyet yaparken kahvaltıyı atlıyorsanız, hata yapıyorsunuz. Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamak metabolizmanızı harekete geçirir ve açlık krizlerini önler. Kahve de günlük tüketim miktarına dikkat ettiğiniz takdirde, metabolizma üzerinde hızlandırıcı bir etki yaratır. Kahvenin neden olduğu asidik etkiyi ortadan kaldırmak için, içtiğiniz kahvenin 2 katı kadar su tüketmeye özen gösterin.

Demir ölçümü yaptırın!
Spor ve diyet yapmanıza rağmen bir türlü kilo veremiyorsanız, demir eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Demir, insan vücudu için önemli bir mineraldir. Çeşitli enzimlerin ve kanda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Metabolizmanızın yavaş çalışmasının nedeni, vücudunuzdaki demir oranının azlığı olabilir. Böyle bir durumda, demirinizi ölçtürmeli ve bir doktora danışmalısınız.

Hareketi artırın!
Metabolizma hızını artırmanın en etkili yollarından biri spordur. Spor esnasında artan kalp ritmi ve çalışan kaslar metabolizmanın uykuya yatmasını engeller. Düzenli olarak egzersiz yapamıyorsanız, yürüyüş yapın, dans edin, ip atlayın, zıplayın. Böylece, kas kütlelerini artırarak daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Uykunuzu düzene sokun!
Düzenli ve kaliteli uyku, vücut sağlığı için çok önemlidir. Aynı zamanda, kilo vermenize yardımcı olur. Araştırmalar, uyku düzeni olmayan insanların bir sonraki gün daha çok yemek yediğini söylüyor.

Bol su için!
Yapılan araştırmalar, gün içinde yeterli miktarda su içenlerin metabolizmasının daha hızlı çalıştığını ortaya koymuştur. Sağlıklı kilo vermek ve vücut fonksiyonlarının düzenli çalışması için günde 2,5-3 litre su içmelisiniz. Su içmek aynı zamanda tokluk hissi vererek, gün içinde daha kontrollü beslenmenizi sağlar.

Soğuk su etkisi!
Soğuk havalarda veya soğuk suya girdiğinizde, bedeniniz kendini ısıtmak için daha hızlı çalışmaya başlar. Metabolizmanın hızlanması için, hareket etmek ve vücut ısısını değiştirmek önemlidir. Yaz-kış duşunuzu soğuk suyla bitirerek metabolizma hızınıza katkıda bulunabilirsiniz.