Anasayfa » Ciltteki Lekeler Nasıl Geçer?
Sağlık

Ciltteki Lekeler Nasıl Geçer?

Cildimizde meydana gelen kahverengi lekeler, canımızı sıkabilir, bizi rahatsız edebilir. Oysa evlerimizde bu istenmeyen cilt lekelerinden kurtulmamızı sağlayacak mucizevi bir madde saklı! Yazımızı okumaya devam edin..

Çoğu zaman herhangi bir sağlık sorunu belirtisi olmadan bazı nedenlerden dolayı, özellikle ve sıklıkla ellerde, yüzde ve bacaklarda meydana gelen cilt lekeleri, estetik kaygılardan ötürü pek de istenilen bir durum değildir. Özellikle yüzümüzde meydana gelen bu kahverengi lekeler ise oldukça rahatsız edicidir.

Ciltteki Kahverengi Lekeler Neden Olur?
Genellikle ilerleyen yaşlarda sıklıkla maruz kaldığımız bu pek de sevimli olmayan lekeler, yaşa bağlı olarak gelişebildiği gibi, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalma durumunda da ortaya çıkabilir. Yaşa bağlı olarak meydana gelen cilt lekeleri, deri hücrelerindeki melanin birikiminin artması sonucu oluşurken, güneşin zararlı ışınlarından kaynaklı meydana gelen lekeler ise, yazın yüksek derecelere ulaşan güneş sıcaklığının etkisini koruyucu krem ile önlememiz ve özellikle de yüzümüzde koruyucu kremler kullanmamamızdan meydana gelmektedir.

Ciltte meydana gelen kahverengi lekeler, yaşlılık ya da güneş gibi nedenlerin yanı sıra, hamilelik süreci yaşayan birçok kadının ‘hamilelik lekesi’ olarak adlandırdığı, hamilelikteki hormonal değişimlerin meydana getirmesi ile de oluşmaktadır. Bunların dışında; yetersiz kişisel bakım, menopoz, depresyon ya da stres gibi etkenler sonucunda da bu problem ortaya çıkabilmektedir.

Ciltte Oluşan Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?
Cildimizde meydana gelen bu tür rahatsız edici lekeler için, özellikle kahverengi lekeler ve doğum lekeleri gibi, popüler olan bir tedavi yöntemi var! Cildimizde bizi rahatsız eden lekelerden kurtulmamızı sağlayan, birçok güzellik merkezinde uygulanan lazer tedavisi mevcut. Ancak ne kadar sağlıklı, durup düşünmekte fayda var! Lazerle yapılan birçok işlem sırasında cildin ağır hasarlar aldığı gün gibi ortada. Bu nedenle dermatologlar tarafından pek de önerilen yöntemler değil. Bu nedenle sizler için, cildimizde özellikle de yüzümüzde meydana gelen cilt lekelerini, kahverengi lekeleri yok edecek, geçirecek harika bir yazı derledik.

Ciltteki Kahverengi Lekeler İçin Doğal Çözümler;
Limon; Limon içindeki sitrik asit sayesinde lekeleri ağartır. Limonlu karışımların leke çıkarmada etkisini birçok ev hanımı bilir. Bu yöntem cildiniz için de etkili olacaktır. Taze limonu sıkıp, suyunu lekeli cildinize uygulayabilir, daha sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Haftada 3-4 defa uygulandığında etkisi görülebilir. Genellikle küçük lekelerde etkili olur.

Elma Sirkesi; Elma sirkesi de limon gibi doğal asit içeren bir maddedir. Ne var ki, elma sirkesini cilt için kullanırken mutlaka eşit oranda su ile karıştırıp seyrelterek kullanmalısınız. Eşit oranda elma sirkesi ve suyu karıştırın, daha sonra pamuk yardımıyla lekeli cildinize uygulayın. Cilt lekelerinden kurtulana kadar bu uygulamayı düzenli olarak tekrarlayabilirsiniz. Hassas cilt yapısına sahip kişiler 2 günde 1 defa olmak üzere kullanabilirler. Elma sirkesinin cildinizde alerjik sonuçlar göstermesi halinde uygulamayı derhal kesin.

Patates; Ciltteki lekeler için bir diğer etkili yöntem ise patatestir. Kansere karşı koruyucu etkiye sahip, böbreklere yararlı, sindirimi kolaylaştırıcı ve kanı temizleyici özellikleri bulunan patates, cilt için de oldukça faydalıdır.cilt-lekeleri-icin-doğal-cözümler – KopyaRendelenmiş haliyle yapılan maske, kahverengi lekeler için adeta bir mucizevi etkiye sahiptir. Uygulaması son derece kolay olan maske için iki patates yeterli olacaktır. Patatesleri rendeleyin ve sularını sıkın. Elde edilen su ile lekeli cildi yıkayın. Patatesin suyundan geriye kalan posası ile de göz altlarına ve burun üstüne bakım yapabilirsiniz.

Lekeli bir cilde sahipseniz yüzünüzü patates suyu ile yıkadıktan sonra posayla da maskeyi uygulayın. Yarım saat beklemeniz yeterli olacaktır. Süre dolduktan sonra da yüzünüzü duru suyla iyice yıkayın. Sonrasında cildinizdeki kırmızı lekelerin ya da diğer lekelerin geçtiğini gördüğünüzde mucizevi etkiye inanamayacaksınız. Bu maskeyi, haftada bir kez tekrar etmeyi unutmayın.

Patatesi rendeledikten sonra içine bir çay kaşığı zeytinyağı eklemeniz, cildinize çok daha fazla fayda sağlar. Hatta bir de pastörize olmayan süt karıştırırsanız cildinize çok iyi gelecek bir karışım elde etmiş olursunuz. Bu karışımı yüzünüze uyguladığınızda güneş nedeniyle oluşmuş olan kahverengi lekelerden de kurtulabilirsiniz. Lekelerle vedalaştıktan sonra yapmanız gereken ise güneşe çıkmadan önce koruyucu krem kullanmak.