Anasayfa » Gebelikte Lazer Epilasyon
Sağlık

Gebelikte Lazer Epilasyon

Hamilelik süreci, vücudunuzda birçok değişimin meydana geldiği bir dönemdir. Bunlardan biri de, gebelik hormonlarının etkisiyle artan tüylenmelerin başlaması ve çoğalmasıdır. Doğum sonrası bu tüylerin çoğu kendiliğinden yok olmaktadır. Ne var ki anne adayları bu durumdan rahatsız olabilir ve çözüm olarak da lazer epilasyonu tercih edebilir.

Gebelik ile artan tüylenmeler veya gebeliğin öncesinde kişisel bakım için başvurulan bir yöntem olan lazer epilasyon ne derece sağlıklı? Gebelikte lazer epilasyon yaptırmak, anne adayına ve bebeğe zarar verir mi? Lazer epilasyona gebelik süresince de devam edilebilir mi? Tüm bu sorularınızın cevabı, yazımızda..

Gebelikte Lazer Epilasyon Bebeğe Zarar Verir mi?
Lazer, ışık enerjisi kullanılan bir teknik olup, cildi tüylerden arındırmak için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Ortaya çıkan elektromanyetik ışın, röntgende kullanılan X-ışınlarından farklı olarak, doku içinde ilerleme özelliği yoktur. Yani, tüy köklerine direk etki eden bu yöntem, dokularınızı zarar vermez. Işın sadece işlemin yapıldığı alan, yani birkaç milimetrelik bir alanı etkiler. Bu nedenle anne karnı içindeki bebeğe ulaşması ya da zarar verebilmesi mümkün değil.

Benzer şekilde radyo dalgalarıyla çalışan epilasyon sistemlerinde de bebekle ilgili bilinen bir risk söz konusu değildir. Bu cihazlar X ışınıyla çalışan röntgen cihazlarına göre daha düşük frekans ve enerjide radyasyonla çalışır. Bundan daha önemlisi söz edilen radyasyon, iyonize edici özelliği olmayan radyasyon. İşlem bittiğinde ortada radyasyon da kalmaz. Bu nedenle hamilelikte kullanımıyla ilgili bilinen bir risk söz konusu değil.gebelikte-lazer-epilasyon-saglikli-miTüm bu olumlu sonuçlara rağmen, yine de dermatologlar tarafından hamilelere lazer epilasyon uygulamaları önerilmemektedir. Hamilelerde lazer uygulamasıyla ilgili araştırmalar etik açıdan çok uygun olmadığı için yapılamamaktadır. Özellikle de hamileliğin ilk 3 ayında lazer epilasyon kesinlikle önerilmemektedir. Sonraki aylarda da annenin, bebeğine zarar gelebileceği endişesi, lazer yaptırırken bebeğin hareketlenmesi ve hafif ağrının anneyi rahatsız etmesi gibi durumlar söz konusu olabileceği için tavsiye edilmemektedir. Başlanmış bir lazer epilasyon tedavisi varsa ve hamilelik bu süreçte oluştuysa tedavinin hamilelik sonrasına ertelenmesi gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da, lazer epilasyonun iyi araştırılıp, uzman kişilere yaptırılmasıdır. Uzmanlar, lazer epilasyona başlanmadan önce iyi bilgi sahibi olmanın şart olduğunun altını çiziyor.Bilindiği üzere, her köşe başında bir lazer merkezi var artık, hatta internet kampanyalarıyla çok uygun fiyatlarla bile bu hizmeti satın almak mümkün. Ne var ki, uzman olmayan kişilere işlem yaptırmaktan kaçınmakta fayda var. İyi araştırılmadan yaptırılan epilasyon işlemi, paranızın çöpe gitmesine neden olurken, sağlığınızı da tehdit edebiliyor.