Anasayfa » Dengenize dönün
Sağlık

Dengenize dönün

Hem esnek hem de güçlü olmak imkânsız görünebilir. Pek çoğumuz bugüne kadar vücudunu dengede tutmayı denedi. Isınma, esneme, silindir köpük yuvarlama… Yani sıkı bir egzersizden sonra gerginliği alabilecek her şey. Ama sonunda asla hem esnek hem de fit ve güçlü olmak için yeterli zaman bulamadınız, değil mi? David Beckham gibi ünlü yıldızlara özel eğitmenlik ve yoga eğitmenliği yapan Shona Vertue tarafından ortaya atılan Vertue Metodu’na bir bakın.

Vertue, zamanımızın kısıtlı olduğunu ve iyi olduğumuz aktivitelere odaklanmak istediğimizin farkında. Ancak yine de hepsine sahip olabileceğimizi vurguluyor. “Vertue metodu bir elit jimnastikçi, yoga ve özel eğitmen olarak deneyimlerimin zirve noktası. Gerçekten sağlıklı bir vücudun hem güçlü ve fit hem de esnek ve beslenmiş olması gerektiğini fark ettim ve metodumu da bunun üzerine kurdum” diye açıklıyor Vertue.

Vertue Metodu üç bölümden oluşuyor: Ağırlık (haftada dört kez ağırlıkla egzersiz), Uzatma (her gece hareketlilik ve esneklik egzersizleri) ve Beslenme (sağlıklı besinler tüketme). Vertue senelerce müşterileri üzerinde bu formülü kullandı. “Fark ettim ki insanlar genelde iyi oldukları şeylere odaklanma eğilimi gösteriyorlar ve vücutlarının gerçekten ihtiyaç duyduğu şeyleri görmezden geliyorlar. Mesela bazıları maraton koşuyor ama ayak parmaklarına bile dokunamıyor. Kimileri ise bacaklarını iki yana tamamen açabiliyor ama on adet kusursuz şınav bile çekemiyor. Sonuç olarak vücutta dengesizlik oluşuyor ve bu sakatlıklardan işlev bozukluklarına kadar varabiliyor. Bu plan, bütünsel bir yaklaşım sunuyor” diyor Vertue.