Anasayfa » Su içmeye devam edin
Beslenme Sağlık

Su içmeye devam edin

Bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için en doğal besin, vücudun nemini artıran, solunum ve sindirim sistemimizi temizleyip düzgün çalışmasını sağlayan sudur. Bu yüzden suyu, vücudunuzun bir ihtiyacı olduğunu bilerek günde en az 8-10 bardak olacak şekilde tüketmelisiniz. Aktif spor yapan ve çok terleyen kişilerin bu miktarı en az 12-14 bardak olacak şekilde düzenlemeleri gerekir.

Hem enerji metabolizmanızın düzgün çalışması hem de vücut direncinizin arttırılması için diyetinizde probiyotiklere, B, C, D ve E vitaminlerine, çinko ve lif, yani posa içeren besinlere yeterince yer vermeniz bu mevsimde belki de her zamankinden daha da önemli. Tam tahıllı ekmekler, kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünleri tüm güne yayılmış şekilde öğünlerinizde yer almalı.

Kalp damar sisteminizin düzgün çalışıp, damar duvarlarınızın esnek ve sağlıklı kalması için olduğu kadar, loş sonbahar günlerinin getirdiği mevsimsel depresif ruh halinin iyileştirilmesi için de faydalı olduğu gösterilen omega yağ asitlerinin, özellikle de EPA ve DHA’nın gerektiği kadar alınabilmesi adına, haftada en az 3 – 4 öğünde bol miktarda balık ve omega-3 yağ asitlerinden zengin ceviz, keten tohumu, semizotu tüketilmesinde yarar var. Yoğun iş ve günlük tempoda olup beslenme düzeninde bunlara yeterince yer veremediğini düşünen kişilerin bu dönemde özellikle B, C, D ve E vitaminlerinden zengin multivitamin preparatları yanında omega-3 desteği sağlayan ürünlerden kullanmaları uygun olabilir. Ayrıca yeterince protein tüketmezseniz, vücudunuz enfeksiyonlara ve diğer hastalıklara karşı zayıf düşebilir. Bu nedenle her gün vücut ağırlığınızın her bir kilosu için ortalama 1 gr civarında olacak şekilde protein tüketmelisiniz.