Anasayfa » Doğayı hissetmek için yapraklara dokunun
Sağlık

Doğayı hissetmek için yapraklara dokunun

Gebze’nin Tavşanlı Köyü’ne bağlı Ballıkayalar doğa harikası bir tabiat parkı. Hem de İstanbul’a sadece 45 dakika uzaklıkta… Ballıkayalar Vadisi’nden akan Ballıkaya Deresi ve bölgede gerçekleşen depremler sonucu kireçtaşlarının oyulması ile oluşmuş. Dağ yürüyüşü ve tırmanışı sevenlerin uğrak noktası haline gelmiş. Burayı görünce, hiç dönmek istemeyeceksiniz.

Doğanın gücünden faydalanmak için illa çok uzaklara gitmek zorunda değilsiniz. “Mahallenizdeki parklarda daha uzun yürüyüşler yapın, çevrenizdekilerin ve doğanın sesinin daha çok farkına varın. Daha tenha yerler tercih edin ve telefonunuzu evde bırakın” diyor Rush. Amaçsızca yürüyerek bir mola vermenizi ve doğayla kuşları dinlemenizi öneriyor. “Yapraklara dokunun ve doğayı iyice hissetmek için yalın ayak yürüyün.” Oturup derin ve farkındalık dolu nefesler almayı da ihmal etmeyin.

Her ne kadar tercihen dışarı çıkmanız daha iyi olsa da, BBC ve Kalifornia Üniversitesi tarafından yapılan son araştırmalara göre doğa belgeselleri izlemek de mutlu olmanıza yardımcı olabilir. Dr. Latif de buna katılıyor. “Özellikle şehir ortamında yaşayanlar için, sadece orman görüntülerine bakmanın bile psikolojik olarak olumlu etkileri olduğu ve stresi azalttığı kanıtlanmıştır” diyor.

Bir Biyofilik tasarımcı olan ve The Wood Window Alliance ile çalışan Olivia Heath, evinizi doğal ışıkla, bitkilerle ve çiçeklerle doldurmanın da doğayla bağlantı kurmanızı sağlayacağını söylüyor. “Araştırmalara göre doğrudan veya dolaylı olarak doğa hissiyatını arttırdığımızda çok daha sakinleştirici, huzurlu, yenileyici ve enerji verici bir alan oluşturmuş oluyoruz.” Doğaya dönme vakti…