Anasayfa » Farkında olmadan aşk hayatınızı kötü etkileyecek 5 davranış
Aşk ve İlişkiler

Farkında olmadan aşk hayatınızı kötü etkileyecek 5 davranış

Aşk aslında küçük şeylerle beslenir: Günaydın mesajları, iyi geceler öpücüğü, hediyeler ve mutlu edecek sürprizler… Ancak günlük yaşantımızda ilişkimize zarar veren tutumlara sahip olabiliriz ve çoğu zaman bunu fark etmeyiz bile. Peki, mutlu bir aşk sürmenin püf noktaları neler? İşte cevabı…

1-Arkadaşlarla iletişimi kesmek
Bir arkadaşınız yeni bir ilişkiye başlar ve arkadaşlarından uzaklaşır. Bu size tanıdık geliyor mu? Ne yazık ki bu tür şeylerle sıkça karşılaşılıyor. Bu durumda bir ilişkinin parçası olsanız bile yaşam kalitenizi artırmak için arkadaş ilişkilerinizi korumanın ne kadar önemli olduğunu hem kendinize hem de partnerinize sık sık hatırlatın.

2-‘Olmalı’, ‘her zaman’, ‘asla’ ve ‘ama’ ifadelerini kullanmak
Uzmanlara göre partnerinize söylenmemesi gereken kelimeler olduğunu biliyor muydunuz? İlişkilerde bazı kelimelerin kullanılması yıpratıcı olabiliyor.

Olmalı: Hayal kırıklığına uğradığınız ve beklenti içinde olduğunuz duygusu yaratır.

Her zaman: Hata yapmasına izin vermediğinizi hissetmesine neden olur.

Asla: Savunma moduna girmesine yol açar.

Ama: Tükenmiş bir ruh haline girmesine yol açar.

3-Teşekkür etmek için eşinizin fedakarlığına odaklanmak
Partnerinizin size güzel bir gül buketi getirdiğini varsayalım. Buna nasıl cevap veriyorsunuz? Birçoğumuz “Teşekkür ederim, hiç gerek yoktu! ” veya “Teşekkür ederim, niye zahmet ettin” karşılığına başvururuz. Peki, bu karşılık vermenin en iyi yolu mu?
Yapılan bir çalışma, başkalarına size hediye edilen veya sizin için yapılan bir şey için teşekkür ederken bu eylemin olumsuz tarafına odaklanmak yerine bunu olumlu duygular ve minnettarlıkla ifade etmeniz gerektiğini belirtiyor.
Partnerinize güller için teşekkür etmenin en iyi yolu, “Teşekkürler, bunlar çok güzel! Bana sevgini hissettirme şeklini seviyorum!” demektir. Kulağa ne kadar da hoş geliyor değil mi?

4-Farklı zamanlarda yatmak
Partneriniz daha erken yatarken siz geç mi kalıyorsunuz? Muhtemelen ilişkide sessizce birbirinizden uzaklaşıyorsunuz. Bir araştırma kadınların eşleriyle aynı anda yatmayı tercih ettiğini gösterse de gerçek farklı.
Aslında çiftlerin yüzde 75’i iş programları, televizyon seyretmek veya internette gezinmek gibi çeşitli nedenlerle farklı zamanlarda yatıyor. Eşinizle daha iyi bir iletişim kurmak için aynı saatlerde yatağa girmek oldukça önemli.

5-İyi geceler öpücüğünü unutmak
Modern yaşam; çok çalışmamızı, e-postalara cevap vermemizi, günlük işleri yapmamızı, ev işlerini tamamlamamızı, mali durumu ve aileyi yönetmemizi gerektiriyor. Ancak dikkat! Bir çiftin hayatı, bu rutinler tarafından yutulabilir.
Bazen ilişkilerimizi hafife alabilir ve sevgimizi ortaya koyan küçük şeyleri unutabiliriz.Bu bağı korumak ve partnerinizden uzaklaşmaktan kaçınmak için iyi geceler öpücüğünü asla unutmayın.