Anasayfa » Güneşle gelen güzellikler
Güzellik

Güneşle gelen güzellikler

Yaz mevsimiyle birlikte güneşin sımsıcak enerjisini arkanıza alın ve ruhunuzu arındırmak üzere kendinize doğru bir yolculuğa çıkın.

Yaz mevsimi geldi. Güneşi gördük. Keyfimiz yerinde. Kışlıklar dolaplara girdi. Boşalan raflar yerini cıvıl cıvıl renklere ve incecik yazlık kıyafetlere bıraktı. Sadece bu değişikliği yapmak bile eminim ruhunuza iyi gelmiştir. Yüklerden arınmak, kalınları bırakmak bile insanı özgürleştiriyor.

Şimdi asıl konumuza gelelim. Malum herkesin derdi bir an önce mutlu ve sağlıklı bir hayata geçmek ama kısa yoldan. Bu yazımda iyi ve sağlıklı yaşama dair söylenen ve hızlıca yapıldığında kolayca sonuç alınıyormuş gibi görünen ancak sonrasının hem bedensel hem de ruhsal sağlığımızı olumsuz yönde etkilediği bir takım yanlışlardan ve yanı sıra olursa iyi olurlardan bahsedeceğim.

Sosyal medyada veya internet ortamlarında gördüğünüz her detoks programına inanmayın. Detoks öncesi vücudun detoks için bir hazırlık dönemi geçirmesi gerektiğini ve herkese iyi gelenin size iyi gelmeyebileceğini unutmayın. Eğer bir temizlenme programından faydalanmak istiyorsanız bunu bir beslenme uzmanı denetiminde gerçekleştirin.
Özellikle yüzünüzü güneşin zararlı etkilerinden koruyun. 50 faktör ve üzeri koruyucular kullanın. Ama lütfen seçimleriniz dermatoloğunuz tarafından onaylansın. Cilt lekelenmelerini önlemek için bunu yaz-kış düzenli uygulamanızda fayda var.

Mevsim sebze ve meyvelerini tüketin. Bunların dışında yediğiniz her şey sofranıza gelene kadar ne aşamalardan geçiyor hatırlayın.

Özellikle açık havada spor yapıyorsanız, spor yaptığınız saatleri sabah daha erkene ya da akşam daha geçe çekin. Güneşin altında spor yaptığınızda daha fazla spor yapmış olmuyorsunuz.

Bağırsaklar vücudun duygusal beyni. Seratonin salgılama bile onun sağlığından geçiyor. Şikayetiniz olmadığını düşünseniz bile mutlaka kontrol ettirin.

Yaz mevsimi saçların en çok yıprandığı dönem. Kimyasal ürünler yerine organik hindistan cevizi yağı ya da argan yağı kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı vücudunuza da iyi gelecektir. Ama ürün seçerken içeriğinde gerçekten katkı maddesi olmadığından emin olun.

Ruhunuza iyi gelecek nefes egzersizi, yoga, meditasyon gibi çalışmaları öğrenmeye başlayın. Kadim nefes teknikleri size iyi gelecektir. Yaz mevsimi ruhunuzu arındırma çalışmalarına başlayacağınız ve bunu alışkanlık haline getireceğiniz bir dönem olsun. En azından bir tanesini hayata geçirin. Su tüketimini arttırmak için sürahilerinize boca ettiğiniz limon dilimlerini ve nane yapraklarını bütün gün sürahilerde bekletmeyin. Bunun yerine aynı işlemi yarım sürahiye yapıp sık sık tazeleyin. Prebiyotik kullanımı önemli. Ne dozda ve ne kullanacağınızı doktorunuza danışın. Günde en az bir saati kendinize ayırın. Fakat bu zamanı mümkün olduğunca internet ortamından ve telefonunuzdan uzak geçirin.

Gece yattıktan sonra telefonla uğraşıp, uykuya geçmeden kendinizi telefondan gelen zararlı ışığa maruz bırakmayın.
Okuyup okuyup uygulamadığınız kişisel gelişim kitapları artık vakit kaybı. Farkındalığınızı yeterince arttırdınız. Onun yerine ‘kişisel gelişim hayatın kendisi’ deyip farklı konulardaki kitaplara yönelin.

Seni seviyorum demekten çekinmeyin. Özür dilemekten utanmayın. Size iyi gelmeyen ilişkilerinizi gözden geçirin. Ve en önemlisi sabahları ilk günaydınınız kendinize olsun. Telefona sonra bakarsınız.