Anasayfa » Kepek hakkında bilmeniz gereken 10 şey
Güzellik

Kepek hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Kepek, insanların sık sık karşılaştığı bir saç problemidir. Çoğu insan, kepek hakkında yanlış bilgilere sahip olduğu için çözüm bulamaz. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için, kepek hakkında bilmeniz gerekenleri listeledik. Özel haberimiz sayesinde kepekle ilgili doğruları okuyarak, sağlıklı saçlara kavuşmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

Genelde, kepeğin kuru saçlarda daha sık meydana geldiği düşünülür. Ancak tam tersi, kepek yağlı kafa derisinde daha çok olur. Kafa derisinde var olan hücreler, yıkılır ve yenilenir. Bu yıkılma hızlı gerçekleşiyorsa, kepek problemi başlar. Ayrıca, kafa derisinin yağlı olması hücrelerin deri üzerinde büyümesine neden olur.

Kepek, bakteri veya virüs kaynaklı bir sorun değildir. Kepekten tamamen kurtulmak diye bir şey yoktur. Ancak, kepeği azaltan ve kontrol altına alan çeşitli ürünlerle tedavi uygulayabilirsiniz.

Çoğu insan, kepekten kurtulmak için yağlı ürünler kullanır. Genellikle, zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlar önerilir. Ancak, kepek zaten yağlı bir deride daha yaygın görülür. Kepek problemini gidermek için uyguladığınız yağ içeren tedavi yöntemleri, daha yağlı ve yapışkan kepeklere yol açar.

Kepekleri arındırmak için, kazımak, yolmak gibi sert ve saç derinize zarar verecek yöntemler uygulamayın. Bu yöntemler, kafa derinizin acımasına ve kanamasına yol açar. Beraberinde iltihaplanma gibi ciddi sorunlar meydana gelir.

Kepekli saç daha mı az yıkanmalı? Hayır. Aslında, kepekleri ve saçtaki döküntüleri temizlemek için gün aşırı banyoya girebilirsiniz. Ayrıca, kepeği azaltmak için kafa derinize uygun tonik ve kepekleri yok edici özelliğe sahip şampuan kullanabilirsiniz.

Kafa derisine düzenli olarak peeling yapmak, pul pul olmuş kepekleri ortadan kaldırır ve deriye zarar gelmez. Kafa derinizin nefes almasına yardımcı olur. Evde doğal yöntemlerle peeling hazırlayacaksınız, iyi bir araştırma yapmalısınız. Aksi takdirde, cildiniz zarar görebilir.

Saç şekillendirici ürünler, kepek oluşumunu tetiklemez. Kepek probleminin nedenlerinden bazıları, genetik, stres ve beslenme alışkanlıklarıdır.

Kepek problemi, saç dökülmesine neden olabilir. Kalın ve yoğun kepekler, saç köklerine yapışır ve hava almayı önler. Aynı zamanda, saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına engel olur.

Kışın kafa derisinde kepek problemi yaşanması daha yüksek ihtimaldir. Çünkü, kışın yenen yemekler kepek oluşumunu tetikler. Bunlar, tam yağlı süt ürünleri, şeker veya baharat içeren yemeklerdir. Ayrıca, kış aylarında yaşanan stres daha fazladır ve daha az banyo yapılır. Tüm bunlar, kepek problemine yol açar.

Kafa derisinde meydana gelen her dökülme kepekten kaynaklanmaz. Kepeklenme, pul pul dökülmenin nedenlerinden sadece bir tanesidir. Kepek dışında, mantar, egzama gibi pek çok farklı problem pul pul kafa derisine neden olabilir.

Kepek hakkında bilmeniz gereken 10 şeyi öğrendiniz. Saç probleminizin ne olduğunu anlamak ve tedavi etmek için mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.